Wyrok NSA z dnia 8 lutego 2013 r., sygn. I FSK 520/12
Pobieranie opłat za wydawanie zezwoleń na sprzedaż alkoholu, które stanowią dochód publiczny i są realizacją kompetencji gminy wynikających z ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, stanowi realizację czynności z zakresu władztwa publicznego.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia NSA Grażyna Jarmasz, Sędzia WSA (del.) Izabela Najda-Ossowska (sprawozdawca), Protokolant Dariusz Rosiak, po rozpoznaniu w dniu 25 stycznia 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 18 listopada 2011 r. sygn. akt III SA/Gl 760/11 w sprawie ze skargi Miasta K. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 20 stycznia 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Ministra Finansów na rzecz Miasta K. kwotę 240 zł (słownie: dwieście czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrokiem z 18 listopada 2011r. w sprawie III SA/Gl 760/11 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uchylił interpretację Ministra Finansów z 20 stycznia 2011r. w przedmiocie VAT wydaną na wniosek Miasta K. (skarżącego).
2. W uzasadnieniu Sąd pierwszej instancji podał, że skarżący złożył wniosek o udzielenie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie opodatkowania VAT opłat pobieranych za wydawanie zezwolenia na sprzedaż alkoholu.
3. Skarżący przedstawił następujący stan faktyczny: Urząd Miasta, jednostka budżetowa obsługująca Miasto K., jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT a skarżący nie jest podatnikiem VAT, realizuje natomiast powierzone mu zadania poprzez swoje jednostki, z których jedną jest Urząd Miasta. Gmina jako jednostka samorządu terytorialnego realizuje usługi administracji publicznej, które nie mają charakteru cywilnoprawnego lecz publicznoprawny. Obowiązek pobierania opłat z tytułu świadczonych usług pozostaje w związku z prowadzeniem określonej działalności zgodnej z istniejącym stanem prawnym oraz wynika z decyzji administracyjnej bądź przepisów ustaw i rozporządzeń. Wykonywane czynności należą do kategorii spraw z zakresu administracji publicznej.