Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 19 lutego 2013 r., sygn. I FSK 596/12

W sytuacji braku planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu dla klasyfikacji terenu niezabudowanego, wiążące są zapisy ewidencji gruntów i budynków, a nie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, gdyż studium takie nie jest źródłem prawa miejscowego i nie może stanowić podstawy do ustalenia prawa do zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 u.p.t.u.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia NSA Grażyna Jarmasz (sprawozdawca), Sędzia NSA Roman Wiatrowski, Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 19 lutego 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej R. T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14 grudnia 2011 r. sygn. akt III SA/Wa 1071/11 w sprawie ze skargi R. T. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 1 grudnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od R. T. na rzecz Ministra Finansów kwotę 180 zł (słownie: sto osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji

1.1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 14 grudnia 2011 r., sygn. akt III SA/Wa 1071/11, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu skargi R. T. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 1 grudnia 2010 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług, uchylił zaskarżoną interpretację, stwierdził, że nie może być ona wykonana w całości oraz zasądził na rzecz strony zwrot kosztów postępowania sądowego.

1.2. W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku Sąd pierwszej instancji zaznaczył, że interpretacja dotyczyła kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży działek. We wniosku skarżący obszernie przedstawił okoliczności prowadzące zarówno do podjęcia decyzji o kupnie działek w miejscowościach nadmorskich, jak i decyzji o ich podziale i sprzedaży. Skarżący uważał, że z uwagi na cele towarzyszące nabyciu działek (osobisto-rodzinne, niezrealizowane plany założenia stadniny i gospodarstwa rolnego), które nie były wykorzystywane w działalności gospodarczej, oraz okoliczność, że działalności takiej nie prowadził i nie miał zamiaru prowadzić, dokona sprzedaży części majątku prywatnego. Zdaniem organu natomiast skarżący dokonał czynności zmierzających do przyszłego wykorzystania nieruchomości dla celów działalności gospodarczej, a planowana sprzedaż wydzielonych działek rolnych z warunkami zabudowy wskazuje na zamiar wykonywania tych czynności w sposób częstotliwy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00