Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie NSA z dnia 5 października 2012 r., sygn. I OZ 755/12

Wstrzymanie wykonania aktu

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Sędzia NSA Janina Antosiewicz po rozpoznaniu w dniu 5 października 2012 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej zażalenia Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 21 sierpnia 2012 r., sygn. akt II SA/Wa 1069/12 o wstrzymaniu wykonania zaskarżonego aktu w sprawie ze skargi N. z siedzibą w Warszawie na akt Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych z dnia [...] lutego 2012 r., nr [...] w przedmiocie obowiązku zorganizowania i prowadzenia archiwum zakładowego postanawia: oddalić zażalenie.

Uzasadnienie

N. z siedzibą w Warszawie wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na akt Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych z dnia [...] lutego 2012 r. nr [...] w przedmiocie obowiązku zorganizowania i prowadzenia archiwum zakładowego.

Wraz ze wskazaną skargą z dnia 8 maja 2012 r. strona skarżąca złożyła wniosek o wstrzymanie wykonania zaskarżonego aktu. W uzasadnieniu wniosku N. podała, że wniosek jest uzasadniony ryzykiem wyrządzenia znacznej szkody w działalności skarżącej, a nawet spowodowania trudnych do odwrócenia skutków. Skarżąca podkreśliła, że mając na uwadze brak jakichkolwiek okresów przejściowych, natychmiastowe zorganizowanie archiwum zakładowego wiązałoby się ze znacznymi kosztami i mogłoby spowodować niewywiązanie się skarżącej z jej bieżących zobowiązań, wynikających z jej działalności statutowej i umów komercyjnych z podmiotami zewnętrznymi. W praktyce mogłoby to oznaczać nawet zerwanie współpracy z długoletnimi kontrahentami, utratę certyfikatu ISO i pozycji reprezentanta Polski w organizacjach międzynarodowych, a także pozycji rynkowej wiodącego dostawcy Internetu. Skarżąca podniosła, że dysponuje ograniczonymi zasobami i jako państwowa jednostka organizacyjna podlega rygorystycznej gospodarce finansowej, a funkcjonuje na bardzo konkurencyjnym rynku usług telekomunikacyjnych. Utrzymywanie tego archiwum do momentu rozpoznania skargi wiązałoby się ze znacznymi nakładami i stanowiłoby przeszkodę dla bieżącej działalności N. Dodatkowo skarżąca wskazała, że zaskarżony akt w obecnej formie, w jej opinii, nie nadaje się do stosowania. W przypadku bowiem zorganizowania archiwum zakładowego, skarżąca nie dysponuje żadnymi informacjami na temat sposobu dokonywania selekcji materiałów, które powinny być w nim umieszczane, bowiem stoi na stanowisku, że w ogóle nie wytwarza materiałów archiwalnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00