Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 20 listopada 2012 r., sygn. II OSK 1300/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Roman Hauser Sędziowie Sędzia NSA Wojciech Mazur Sędzia del. NSA Teresa Kobylecka (spr.) Protokolant Anna Jusińska po rozpoznaniu w dniu 20 listopada 2012 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej M. I. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 16 grudnia 2010 r., sygn. akt IV SA/Wa 1953/10 w sprawie ze skargi M. I. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] sierpnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia paszportu oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 16 grudnia 2010r. sygn. akt IV SA/Wa 1953/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę M. I. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] sierpnia 2010r. w przedmiocie unieważnienia paszportu.

W uzasadnieniu wyroku Sąd podał następujący stan faktyczny i prawny sprawy:

Decyzją z dnia [...] sierpnia 2010r. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji utrzymał w mocy decyzję Wojewody Lubuskiego z dnia [...] czerwca 2010r. o unieważnieniu wydanego na M. I. paszportu serii [...], ważnego do dnia 8 lipca 2016r. i o zwrocie opłaty paszportowej za unieważniony paszport za lata 2010-2016 w wysokości 84 zł.

W uzasadnieniu decyzji Minister przedstawił stanowisko wyrażone w uzasadnieniu decyzji organu pierwszej instancji, który uznał, że zachodzą przesłanki z art. 38 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 13 lipca 2006r. o dokumentach paszportowych (Dz.U. nr 143, poz. 1027 ze zm.), zgodnie z którym dokument paszportowy podlega unieważnieniu, jeżeli został wydany z naruszeniem przepisów prawa. W tym przypadku polega ono na otrzymaniu paszportu bez posiadania obywatelstwa polskiego. Okoliczność braku wniosku M. I. o nadanie obywatelstwa polskiego wynika z pism Kancelarii Prezydenta RP oraz Wojewody Łódzkiego i Wojewody Zachodniopomorskiego, na terenie których to województw zainteresowany był poprzednio zameldowany.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00