Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 4 grudnia 2012 r., sygn. I OSK 1746/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Barbara Adamiak, Sędzia NSA Marzenna Linska - Wawrzon, Sędzia del. WSA Dariusz Chaciński (spr.), Protokolant asystent sędziego Kamil Strzępek, po rozpoznaniu w dniu 4 grudnia 2012 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Wójta Gminy Pniewy od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 3 kwietnia 2012 r. sygn. akt VIII SAB/Wa 37/11 w sprawie ze skargi B. P. na bezczynność Wójta Gminy Pniewy w przedmiocie prowadzonego postępowania rozgraniczeniowego 1. oddala skargę kasacyjną 2. zasądza od Gminy Pniewy na rzecz B. P. kwotę 120 /sto dwadzieścia/ złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 3 kwietnia 2012 r., sygn. akt VIII SAB/Wa 37/11, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu skargi B. P. na bezczynność Wójta Gminy Pniewy, stwierdził przewlekłość postępowania rozgraniczeniowego prowadzonego przez Wójta Gminy Pniewy z wniosku B. P. i zobowiązał Wójta Gminy Pniewy do wydania orzeczenia kończącego sprawę w I instancji, w terminie jednego miesiąca od dnia doręczenia organowi akt administracyjnych; stwierdził, że przewlekłość postępowania miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa i wymierzył Wójtowi Gminy Pniewy grzywnę w kwocie 500 zł oraz orzekł o kosztach postępowania.

W uzasadnieniu wyroku Sąd przedstawił następujący stan sprawy.

W kwietniu 2011 r. B. P. zwrócił się do Wójta Gminy Pniewy o wszczęcie postępowania rozgraniczeniowego pomiędzy jego nieruchomością rolną o numerze ewidencyjnym [...], położoną w miejscowości Konie 1 gmina Pniewy oraz nieruchomością sąsiednią, użytkowaną rolniczo przez A. K. Jako podstawę wniosku wskazał samowolne zaoranie przez sąsiada miedzy oraz usunięcie znaków granicznych, istniejących na gruncie od kilkudziesięciu lat, co doprowadziło do zatarcia granic i powstania sporu co do przebiegu granicy między nieruchomościami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00