Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 5 czerwca 2012 r., sygn. I OSK 2414/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Ewa Dzbeńska Sędziowie: Sędzia NSA Irena Kamińska Sędzia del. WSA Przemysław Szustakiewicz (spr.) Protokolant starszy asystent sędziego Maciej Kozłowski po rozpoznaniu w dniu 5 czerwca 2012 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 6 października 2011 r. sygn. akt II SA/Ol 605/11 w sprawie ze skargi T. N. na rozkaz personalny Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie z dnia [...] czerwca 2011 r. nr [...] w przedmiocie przeniesienia na inne stanowisko służbowe 1) oddala skargę kasacyjną; 2) zasądza od Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie na rzecz T. N. kwotę 197 (sto dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie, wyrokiem z dnia 6 października 2011 r., sygn. akt II SA/Ol 606/11, uchylił rozkaz personalny Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie z dnia [...] czerwca 2011 r., nr [...] oraz utrzymany nim w mocy rozkaz personalny Komendanta Powiatowego Policji Ostródzie z dnia [...] kwietnia 2011 r., w sprawie przeniesienia T. N. na stanowisko kierownika Posterunku Policji w S. z dniem 1 maja 2011 r.

W uzasadnieniu Sąd I instancji przedstawił następujący stan faktyczny:

Komendant Powiatowy Policji w Ostródzie, rozkazem personalnym z dnia [...] kwietnia 2011 r., na podstawie art. 32 ust. 1, art. 36 ust. 1 i 2 i art. 8a ust. 2 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2011 r. Nr 287, poz. 1687, ze zm.) oraz § 1 ust. 1-3 i § 8 ust. 1 i 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 6 grudnia 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego (Dz. U. Nr 152, poz. 1732, ze zm.), zwolnił T. N. z zajmowanego stanowiska i z dniem 1 maja 2011 r. skierował do pełnienia dalszej służby na Posterunku Policji w S., mianując go na stanowisko Kierownika Posterunku Policji w S. Organ podniósł, że w toku postępowania policjant oświadczył, iż nie wyraża zgody na przeniesienie, ponieważ nie nastąpi ono na stanowisko równorzędne z dotychczas zajmowanym. Ponadto T. N. podkreślił, że jego problemy rodzinne uniemożliwiają tak znaczne dojazdy do nowego miejsca pełnienia służby, nie chce także rezygnować z dowodzenia dotychczasową jednostką oraz uczestnictwa w interdyscyplinarnym zespole przy Burmistrzu Miasta Ostróda oraz Wójcie Gminy Ostróda. Organ podkreślił, że rozkazem personalnym z dnia [...] stycznia 2011 r. T. N. został delegowany na stanowisko Kierownika Posterunku Policji w S. i z powierzonych obowiązków wywiązywał się prawidłowo. Wskazano także, że nie jest możliwe przywrócenie policjanta na poprzednio zajmowane stanowisko, gdyż na nowym stanowisku zapewnił on ciągłość służby oraz należyte wykonywanie obowiązków, co gwarantuje jego 16-letnie doświadczenie zawodowe, predyspozycje oraz wykształcenie. Podniesiono, że na nowym stanowisku T. N. otrzymał równorzędne uposażenie, a mianowanie go na stanowisko kierownika posterunku nie wpłynie negatywnie na możliwość mianowania na wyższy stopień służbowy. Podkreślono też, że wypełnianie obowiązków rodzinnych nie może być postawione ponad interesem służby, który w tym wypadku jest nadrzędny i wymaga realizacji powierzonych obowiązków na posterunku w S.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00