Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 21 czerwca 2012 r., sygn. I OSK 32/12

Przepisy (art. 1 § 1 i 2 ustawy Prawo o ustroju sądów administracyjnych) należą do kategorii przepisów ustrojowych, a zatem ich naruszenie winno być kwalifikowane jako naruszenie prawa materialnego. Art. 1 § 2 p.u.s.a. wyznacza jedynie ramy sądowej kontroli. Nie określa natomiast reguł postępowania sądowoadministracyjnego, albowiem te zawarte są w p.p.s.a. Zarzut naruszenia powołanego przepisu ustawy ustrojowej nie może zatem stanowić samodzielnej podstawy kasacyjnej, o jakiej mowa w art. 174 pkt 2 p.p.s.a.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Barbara Adamiak, Sędzia NSA Joanna Runge-Lissowska, Sędzia del. WSA Leszek Kamiński (spr.), Protokolant starszy sekretarz sądowy Anna Krakowiecka, po rozpoznaniu w dniu 21 czerwca 2012 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej T. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 25 sierpnia 2011 r. sygn. akt II SA/Lu 409/11 w sprawie ze skargi T. W. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lublinie z dnia [...] kwietnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie odmowy sporządzenia i wydania kserokopii, fotokopii oraz odpisu wywiadu środowiskowego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wyrokiem z dnia 25 sierpnia 2011 r., sygn. akt II SA/Lu 409/11 oddalił skargę T. W. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lublinie z dnia [...] kwietnia 2011 r., nr [...]. W motywach wyroku Sąd powołał się na następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.

Zaskarżonym postanowieniem z dnia [...] kwietnia 2011 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Lublinie utrzymało w mocy postanowienie wydane z upoważnienia Wójta Gminy Niemce przez Kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej w Niemcach z dnia [...] marca 2011 r. nr [...], którym odmówiono T. W. sporządzenia kserokopii, fotokopii, odpisu wywiadu środowiskowego z dnia 25 stycznia 2011 r. i wydania uwierzytelnionych kserokopii, fotokopii i odpisu. Organ I instancji, odmawiając skarżącej sporządzenia kserokopii, fotokopii i odpisu wywiadu środowiskowego z dnia 25 stycznia 2011 r. i wydania uwierzytelnionych kserokopii, fotokopii i odpisu stwierdził, iż skarżąca w swoim wniosku nie wykazała ważnego interesu, który uzasadniałby sporządzenie i wydanie uwierzytelnionych kserokopii, fotokopii i odpisu wywiadu. Organ odwołał się do przepisów art. 73 i 74 k.p.a., wskazując, iż przepisy te nie przewidują obowiązku sporządzania przez organ administracji publicznej kserokopii akt administracyjnych lub ich odpisów i doręczania ich stronie. Na powyższe postanowienie zażalenie wniosła skarżąca T. W., zdaniem której Wójt Gminy Niemce i Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Niemcach celowo utajniają dokument. Rozpoznając zażalenie, Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Lublinie utrzymało w mocy postanowienie organu I instancji. W uzasadnieniu zaskarżonego postanowienia Samorządowe Kolegium Odwoławcze wyjaśniło, że skarżąca zwróciła się we wniosku z dnia 1 lutego 2011 r. o sporządzenie kserokopii, fotokopii, odpisu wywiadu środowiskowego z dnia 25 stycznia 2011 r. i po uwierzytelnieniu poinformowanie o gotowości dokumentu do odbioru przez osobę upoważnioną (męża). Wskazała, że stan zdrowia uniemożliwia jej wizytę w OPS w Niemcach, a dokument niezbędny jest do ustosunkowania się do działu III, pracy socjalnej, sytuacji mieszkaniowej na posesji. Organ stwierdził, iż skarżąca zgodnie z art. 73 § 1 i 1a k.p.a. ma prawo wglądu w akta sprawy, sporządzenia z nich notatek, kopii lub odpisów osobiście bądź przez pełnomocnika.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00