Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 13 kwietnia 2012 r., sygn. I OSK 2005/11
Uzyskanie świadczenia pielęgnacyjnego przez rolnika będącego posiadaczem gospodarstwa rolnego nie jest co do zasady wyłączone. Przy czym praca w tym gospodarstwie jest wykonywana w takim zakresie, iż umożliwia mu jednocześnie faktyczne sprawowanie opieki nad ojcem, legitymującym się orzeczeniem o niepełnosprawności. W tej sytuacji sam fakt posiadania małego gospodarstwa rolnego nie może stanowić negatywnej przesłanki do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego, w sytuacji gdy zostały spełnione pozostałe warunki określone w art. 17 ust. 1 cytowanej ustawy.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Dzbeńska, Sędzia NSA Anna Lech, Sędzia del. WSA Beata Jezielska (spr.), Protokolant starszy asystent sędziego Maciej Kozłowski, po rozpoznaniu w dniu 13 kwietnia 2012 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Zamościu od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 13 lipca 2011 r. sygn. akt II SA/Lu 394/11 w sprawie ze skargi T. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Zamościu z dnia [...] kwietnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 13 lipca 2011r. (Sygn. akt II SA/Lu 394/11) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Zamościu z dnia [...] kwietnia 2011r. w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego. Wyrok ten zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym:
Decyzją z dnia [...] marca 2011 r. wydaną z upoważnienia Wójta Gminy Zamość odmówiono T. P. przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu niepodjęcia lub rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością opieki nad ojcem M. P., wskazując iż ojciec wnioskodawcy - M. P. pozostaje w związku małżeńskim. Na skutek wniesionego odwołania decyzją z dnia [...] kwietnia 2011r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Zamościu utrzymało w mocy decyzję organu pierwszej instancji, wyjaśniając, iż pozostawanie osoby objętej opieką w związku małżeńskim nie stanowi podstawy odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego, jeśli są spełnione łącznie wszystkie przesłanki, o których mowa w art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych. Jednakże w ocenie organu odwoławczego T. P. świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje z uwagi na to, iż posiada gospodarstwo rolne i jest objęty ubezpieczeniem w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Prowadzenie gospodarstwa rolnego jest równoznaczne z niespełnieniem warunku rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right