Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 7 marca 2012 r., sygn. I OSK 1929/11

Dokonując wykładni art. 42 § 1 k.p.a. nie można utożsamiać pojęcia "mieszkania" jedynie z miejscem zamieszkania. Jest to, bowiem pojęcie szersze i należy uznać, iż pod pojęciem tym mieści się również adres wskazany przez samą stronę.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Marek Stojanowski sędzia NSA Wojciech Mazur (spr.) sędzia NSA Małgorzata Pocztarek Protokolant Karolina Kubik po rozpoznaniu w dniu 7 marca 2012 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej D. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 6 lipca 2011 r. sygn. akt VIII SA/Wa 168/11 w sprawie ze skargi D. D. na decyzję Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji z siedzibą w Radomiu z dnia 27 grudnia 2010 r. nr 6 w przedmiocie obniżenia dodatku służbowego 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie, 2. zasądza od Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji z siedzibą w Radomiu na rzecz D. D. kwotę 197 (sto dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 6 lipca 2011 r., sygn. akt VIII SA/Wa 168/11 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu skargi D. D. na decyzję Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji z dnia 27 grudnia 2010 r. nr 6 w przedmiocie obniżenia dodatku służbowego stwierdził nieważność zaskarżonej decyzji nadto stwierdził, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości do chwili uprawomocnienia się wyroku.

Sąd pierwszej instancji przedstawił następujący stan faktyczny i prawny sprawy.

Rozkazem personalnym Nr 39 z 21 września 2010 r. Komendant Powiatowy Policji w Zwoleniu działając na podstawie § 9 ust. 5 w związku z § 8 ust. 5 pkt 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 6 grudnia 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego (Dz. U. Nr 152, poz. 1732 ze zm., zwane dalej rozporządzeniem MSWiA), z dniem 1 października 2010 r. obniżył podkom. D. D. (zwany dalej funkcjonariusz, policjant lub skarżący) dodatek służbowy o 30% otrzymywanej stawki, tj. 123 zł. Na podstawie art. 108 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000r. Nr 98,poz. 1071 ze zm., dalej jako "k.p.a.") decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności. W uzasadnieniu powyższego rozstrzygnięcia organ podniósł, że funkcjonariusz przebywa od dnia 1 grudnia 2009 r. na nieprzerwanym zwolnieniu lekarskim, w związku z powyższym nie realizuje swoich obowiązków. Obowiązki te wykonują inni pracownicy Komendy Powiatowej Policji w Zwoleniu. Kwota otrzymywanego przez policjanta dodatku nie koresponduje z treścią § 9 ust. 2 rozporządzenia MSWiA zgodnie z którym przyznanie i wysokość dodatku służbowego uzależniona jest od oceny wywiązywania się przez policjanta z obowiązków oraz wykonywania zadań i czynności służbowych, ze szczególnym uwzględnieniem ich charakteru i zakresu oraz rodzaju posiadanych przez policjanta kwalifikacji zawodowych. Organ wyjaśnił, że stosownie do § 9 ust. 5 w związku z § 8 ust. 5 pkt 2 rozporządzenia MSWiA wysokość dodatku pozostawiona jest uznaniu przełożonego, który w zależności od własnej oceny sposobu wywiązywania się przez policjanta z obowiązków oraz realizacji zadań i czynności służbowych może obniżyć go do wysokości 30 % otrzymywanej stawki. Zdaniem organu policjant, który od wielu miesięcy nie realizuje absolutnie żadnych zadań i czynności służbowych nie może otrzymywać dodatku służbowego w kwocie 410 zł, stąd też obniżenie następuje w wysokości 30 %. Rygor natychmiastowej wykonalności nadano zaś z uwagi na interes społeczny, który jest tożsamy w tym przypadku z interesem służby.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00