Wyrok NSA z dnia 31 stycznia 2012 r., sygn. II OSK 2177/10
Organy, analizując pozwolenie na budowę, mają prawo badać nie tylko zapisy ogólne dotyczące pozwolenia, ale także przepisy szczegółowe dotyczące wpływu planowanej inwestycji na środowisko.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Stahl Sędziowie NSA Jerzy Stelmasiak del. WSA Małgorzata Miron (spr.) Protokolant Agnieszka Kuberska po rozpoznaniu w dniu 31 stycznia 2012r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej A. K. i M. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 16 lipca 2010 r. sygn. akt II SA/Po 124/10 w sprawie ze skargi E. J. na decyzję Wojewody Wielkopolskiego z dnia [...] stycznia 2010 r. nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 16 lipca 2010 r., sygn. akt II SA/Po 124/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu uwzględnił skargę E. J. i uchylił decyzję Wojewodę Wielkopolskiego z dnia [...] stycznia 2010 r., Nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę. W uzasadnieniu Sąd przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.
Starosta Ostrzeszowski decyzją z dnia [...] października 2009 r. nr [...] zatwierdził projekt budowlany i udzielił pozwolenia na budowę dwóch elektrowni wiatrowych wraz z urządzeniami i linią kablową 15 KV na terenie działek nr ew. gruntów [...], [...] i [...] położonych w miejscowości Ignaców, gmina Kobyla Góra.
W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, iż zgodnie z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Kobyla Góra zatwierdzonego uchwałą Rady Gminy Kobyla Góra nr XVI/114/2004 z dnia 13 kwietnia 2004 r. (Dz. Urz. Woj. Wielkopolskiego Nr 88, poz. 1836 z dnia 14 czerwca 2004 r. działki, na których planowana jest przedmiotowa inwestycja wchodzą w skład terenów oznaczonych w planie symbolem 1 RM. Zgodnie z § 70 planu symbolem tym oznaczono "tereny rolne z możliwością realizacji siłowni wiatrowych i jednocześnie z możliwością realizacji nowej zabudowy mieszkaniowej, zagrodowej, rozproszonej warunkowanej posiadaniem na terenie gminy Kobyla Góra gospodarstwa rolnego o powierzchni nie mniejszej niż 5 ha". Zgodnie z decyzją środowiskową minimalna odległość od zabudowy mieszkaniowej została ustalona na 150 metrów i jest to strefa oddziaływania rozpatrywana w sprawie. Na przedmiotowym obszarze nie ma budynków mieszkalnych oraz nie obowiązuje specjalna procedura związana z udzieleniem pozwolenia na budowę w tej strefie. Organ wskazał, że strony nie wykazały również prawa do zabudowy na terenie strefy m.in. przez wykazanie posiadania gospodarstwa rolnego o powierzchni powyżej 5 ha. Zarzuty utraty wartości nieruchomości dla terenów położonych w sąsiedztwie elektrowni wiatrowych nie mogą być uwzględniane na etapie wydawania pozwolenia na budowę, bowiem taki rodzaj zagospodarowania jest wynikiem wcześniejszych ustaleń planu zagospodarowania przestrzennego.