Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 22 lutego 2012 r., sygn. I OSK 345/11

Warunkiem skutecznej realizacji roszczenia o zwrot wywłaszczonej nieruchomości jest wykazanie w toku postępowania administracyjnego, że nieruchomość stała się zbędna na cel określony w decyzji o wywłaszczeniu. Następuje to w przypadku, gdy stosownie do art. 137 ust. 1 u.g.n., pomimo upływu 7 lat od dnia, w którym decyzja o wywłaszczeniu stała się ostateczna, nie rozpoczęto prac związanych z realizacją tego celu, albo pomimo upływu 10 lat od dnia, w którym decyzja o wywłaszczeniu stała się ostateczna, cel ten nie został zrealizowany.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Monika Nowicka (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Janina Antosiewicz Sędzia del. WSA Beata Jezielska Protokolant st. inspektor sądowy Tomasz Zieliński po rozpoznaniu w dniu 22 lutego 2012 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 28 października 2010 r. sygn. akt II SA/Ke 528/10 w sprawie ze skargi J. S. na decyzję Wojewody Ś. z dnia [...] czerwca 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu wywłaszczonej nieruchomości oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 28 października 2010 r. (sygn. akt II SA/Ke 528/10) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach oddalił skargę J. S. na decyzję Wojewody Ś. z dnia [...] czerwca 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu wywłaszczonej nieruchomości.

Wyrok został wydany w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

Decyzją Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w S. z dnia [...] lipca 1972 r. nr [...] zatwierdzony został projekt zagospodarowania skarpy Starego Miasta w S., obejmujący swym zakresem obszar o powierzchni [...] ha. W projekcie tym - z uwagi na postępującą erozję gruntu - postanowiono wykonać zabezpieczenia obszaru Skarpy XI. Powyższy cel zamierzano osiągnąć poprzez: znaczne złagodzenie stoku skarpy, wykonanie półek na stokach w celu lepszego odprowadzenia wód opadowych, zabezpieczenie powierzchniowe przed wnikaniem wód opadowych w głębne warstwy gruntu uniemożliwiające poślizg skarpy na warstwach nieprzepuszczalnych, obsianie trawą i obsadzenie drzew oraz zaprojektowanie skwerka wypoczynkowego w części od strony Bramy O. ze ścieżkami wyłożonymi żwirem lub piaskiem albo żużlem paleniskowym z obrzeżami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00