Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 24 października 2012 r., sygn. I GSK 162/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Czesława Socha (spr.) Sędziowie NSA Małgorzata Korycińska Janusz Nowacki Protokolant Michał Sikora po rozpoznaniu w dniu 24 października 2012 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P. R. S.A. w B. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 6 października 2010 r. sygn. akt I SA/Wr 866/10 w sprawie ze skargi P. R. S.A. w B. D. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] lutego 2008 r. nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 6 października 2010 r. o sygn. I SA/Wr 866/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę [...] na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] lutego 2008 r. o nr [...] w przedmiocie przepisów o podatku akcyzowym.

Sąd I instancji przyjął, że stanowisko [...] jako wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia [...] listopada 2007 r. jest nieprawidłowe. Chodzi o posiadanie dowodów legalizacji dla zbiorników w składzie podatkowym, do których rozładowywany jest benzen, a które nie są miejscem magazynowania wyrobów akcyzowych.

Z okoliczności stanu faktycznego wynika, że Spółka decyzją Naczelnika Urzędu Celnego z dnia [...] sierpnia 2005 r. uzyskała zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego w zakresie przyjmowania i magazynowania wyrobów akcyzowych zharmonizowanych. W ramach swojej działalności nabywała z terytoriów państw członkowskich oraz państw trzecich propylen oraz benzen, które w składzie podatkowym były zużywane do produkcji towarów, które nie są wyrobami akcyzowymi. Na potrzeby przechowywania benzenu (który jest cieczą) posiadała 6 zbiorników naziemnych o pojemności po 100 m3 każdy pod nadzorem Urzędu Dozoru Technicznego. Zbiorniki te były przemierzone przez wyspecjalizowane w tym zakresie firmy przy pomocy legalizowanych urządzeń. Posiadały świadectwa skalowania oraz tablice redukcyjne w celu ustalenia aktualnego poziomu płynu w zbiorniku i przeliczania na ilość wyrobu akcyzowego zharmonizowanego w jednostkach objętości. Benzen przyjmowany był z cystern do zbiorników i jako surowiec służył do wytwarzania chlorobenzenu, w sposób ciągły podawany do chlorowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00