Wyrok NSA z dnia 21 sierpnia 2012 r., sygn. I GSK 111/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Józef Waksmundzki (spr.) Sędzia NSA Krystyna Anna Stec Sędzia del. WSA Dorota Wdowiak Protokolant Jarosław Poturnicki po rozpoznaniu w dniu 21 sierpnia 2012 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P. S.A. w O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w L. z dnia 5 października 2011 r. sygn. akt III SA/Lu 305/11 w sprawie ze skargi P. S.A. w O. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. z dnia [...] kwietnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego oraz kwoty podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w L. wyrokiem z dnia 5 października 2011 r., sygn. akt III SA/Lu 305/11 oddalił skargę P. SA z siedzibą w O. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. z dnia [...] kwietnia 2011 r., nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego oraz podatku od towarów i usług.
Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy.
W dniu [...] maja 2009 r. w Oddziale Celnym w T. na podstawie zgłoszenia tranzytowego [...] objęto procedurą tranzytu towar w postaci artykułów elektronicznych (monitory, telewizory), artykułów reklamowych, części samochodowych, zabawek - w łącznej ilości 845 opakowań. Towar powinien zostać dostarczony do urzędu celnego w D. do dnia [...] maja 2009 r., pojazdem o nr rej. [...].
W dniu [...] maja 2009 r. w Oddziale Celnym Drogowym w D. został przedstawiony towar przewożony środkiem transportowym o wskazanych numerach rejestracyjnych. Według deklaracji kierowcy, w środku przewozowym znajdował się towar objęty procedurą wywozu oraz towar objęty procedurą tranzytu wspólnotowego wg dokumentu T1. W trakcie rewizji celnej organ stwierdził brak towaru objętego zgłoszeniem do procedury tranzytu, oraz towar niezgłoszony w postaci: 154 opakowań z telewizorami plazmowymi Panasonic, aparatami fotograficznymi Canon oraz innymi towarami handlowymi. Według wyjaśnień Firmy Przewozowej "G." sp. z o.o. z siedzibą w T., z magazynu czasowego składowania jednocześnie były ładowane dwa samochody ciężarowe i po załadunku omyłkowo wpisano nr rejestracyjne w zleceniach wydania poszczególnych partii towarów.