Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 18 kwietnia 2012 r., sygn. I GSK 137/11
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Cezary Pryca Sędzia NSA Zofia Przegalińska Sędzia del. WSA Nadzieja Karczmarczyk-Gawęcka (spr.) Protokolant Magdalena Sagan po rozpoznaniu w dniu 18 kwietnia 2012 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej K. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. W. z dnia 29 września 2010 r. sygn. akt I SA/Go 486/10 w sprawie ze skargi K. P. na postanowienie Dyrektora Izby Celnej w R. z dnia [...] marca 2010 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia uchybienia terminowi do wniesienia odwołania od decyzji w przedmiocie wartości celnej towaru oraz określenia kwoty podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną; 2) zasądza od K. P. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w R. kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z 29 września 2010 r., sygn. akt I SA/Go 486/10, wydanym z powołaniem się na art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.; dalej w skrócie: P.p.s.a.), Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. W. oddalił skargę K. P. na postanowienie Dyrektora Izby Celnej w R. z dnia [...] marca 2010 r., nr [...], którym stwierdzono uchybienie terminowi do wniesienia odwołania od decyzji Naczelnika Urzędu Celnego w Z. G. z [...] września 2009 r., nr [...], określającej K. P. wartość celną towaru, kwotę podatku akcyzowego oraz kwotę podatku od towarów i usług.
Z uzasadnienia wyroku wynika, że za podstawę rozstrzygnięcia Sąd pierwszej instancji przyjął następujące ustalenia:
W dniu [...] października 2005 r. K. P. zgłosił do procedury dopuszczenia do wolnego obrotu samochód osobowy używany marki F. (nr nadwozia [...], pojemności silnika 1.988 cm3, rok produkcji 2003), deklarując w zgłoszeniu celnym wartość celną importowanego pojazdu w kwocie 1200,00 dolarów kanadyjskich. Po zwolnieniu towaru Naczelnik Urzędu Celnego w Z. G. dokonał z urzędu kontroli zgłoszenia celnego, stwierdzając, że podana w nim wartość transakcyjna jest rażąco zaniżona. Wobec tego organ pierwszej instancji wszczął wobec K. P. postępowanie celne zakończone wydaniem, opisanej powyżej, decyzji z [...] września 2009 r.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right