Wyrok NSA z dnia 13 marca 2012 r., sygn. II GSK 142/11
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Magdalena Bosakirska (spr.) Sędzia NSA Gabriela Jyż Sędzia del. WSA Jacek Czaja Protokolant Paweł Gorajewski po rozpoznaniu w dniu 13 marca 2012 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P. Spółki z o.o. w L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 5 października 2010 r. sygn. akt V SA/Wa 1614/10 w sprawie ze skargi P. Spółki z o.o. w L. na postanowienie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia [...] sierpnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia o pomocy de minimis 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od P. Spółki z o.o. w L. na rzecz Ministra Pracy i Polityki Społecznej 180 zł (sto osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 5 października 2010 r., sygn. akt V SA/Wa 1614/10, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę P. Spółki z o.o. w L. na postanowienie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia [...] sierpnia 2008 r., nr [...], w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia o pomocy de minimis.
I
Z uzasadnienia wyroku wynika, że za podstawę rozstrzygnięcia Sąd pierwszej instancji przyjął następujące ustalenia.
Pismami z dnia 2 sierpnia i 20 września 2007 r. P. Spółka z o.o. zwróciła się do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (dalej: PFRON) o wydanie zaświadczenia o pomocy de minimis. Spółka wskazała, że otrzymana pomoc (stanowiąca różnicę pomiędzy kwotą miesięcznych dofinansowań a kwotą wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych) została przeznaczona na przygotowanie stanowisk pracy, w szczególności na zakup i modernizację maszyn i urządzeń do indywidualnych potrzeb wynikających z psychofizycznych możliwości osób niepełnosprawnych. W piśmie z dnia 6 marca 2008 r. spółka wyjaśniła ponadto, że niektóre z zakupów zostały dokonane w terminach wcześniejszych i przyjęte do magazynu jako zapas bez konkretnego w danej chwili przeznaczenia; materiały te zostały następnie pobrane z magazynu Spółki w okresie realizacji indywidualnego programu rehabilitacyjnego. Wartość tych materiałów w dniu pobrania z magazynu została sfinansowana z rachunku zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (dalej: zfron).