Wyrok NSA z dnia 9 lutego 2012 r., sygn. II GSK 1486/10
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Kuba (spr.) Sędzia NSA Maria Jagielska Sędzia del. WSA Barbara Stukan-Pytlowany Protokolant Julia Kubasik po rozpoznaniu w dniu 9 lutego 2012 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej J. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we W. z dnia 25 sierpnia 2010 r. sygn. akt III SA/Wr 268/10 w sprawie ze skargi J. G. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] lutego 2010 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za wykonywanie przewozu drogowego bez uiszczenia opłaty za przejazd oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny we W. wyrokiem z dnia 25 sierpnia 2010 r. III SA/Wr 268/10 oddalił skargę J. G. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] lutego 2010 r. nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej za wykonywanie przewozu drogowego bez uiszczenia opłaty.
Sąd I instancji przyjął za podstawę rozstrzygnięcia następujące ustalenia.
Dyrektor Izby Celnej we W. decyzją z dnia [...] lutego 2010 r. o nr [...] utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w L. z dnia [...] grudnia 2009 r. sygn. [...] nakładająca na J. G. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą PHU "M." karę pieniężną w wysokości 3000 zł z uwagi na wykonywanie przewozu drogowego bez uiszczenia wymaganej opłaty za przejazd po drogach krajowych.
W uzasadnieniu organ wskazał, że kierowca w czasie kontroli okazał dobową kartę opłaty za przejazd po drogach krajowych. Winieta samoprzylepna przedmiotowej karty nie była umieszczona w sposób trwały wewnątrz pojazdu na przedniej szybie. Odcinek kontrolny tejże karty nie był wypełniony w części dotyczącej numeru rejestracyjnego pojazdu. Jak wyjaśnił kierujący pojazdem kartę zakupił osobiście, numeru rejestracyjnego nie wpisał z powodu pośpiechu, a winiety samoprzylepnej nie nakleił na przedniej szybie, gdyż myślał, że nie jest to obowiązkowe.
Naczelnik Urzędu Celnego w L. uznał, że skarżący naruszył art. 42 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (tekst jedn. Dz. U. z 2007 r. Nr 125, poz. 876 z późn. zm.), zgodnie z którym podmioty wykonujące na terytorium RP przewóz drogowy zobowiązane są do uiszczenia opłaty i ww. decyzją nałożył na skarżącego karę pieniężną. Organ wskazał, że w myśl art. 87 ust. 2 tej ustawy podczas przejazdu wykonywanego w ramach przewozu na potrzeby własne kierowca jest obowiązany mieć przy sobie i okazywać na żądanie organu uprawnionego do kontroli m.in. kartę opłaty drogowej. Stosownie do przepisów rozporządzenia Ministra Transportu w sprawie opłat za przejazd po drogach krajowych uiszczenie opłaty następuje przez nabycie karty. Podmiot wykonujący przewóz drogowy kartę tę winien wypełnić, a następnie przylepić na przedniej szybie winietę, która łącznie z odcinkiem kontrolnym stanowić będzie dowód wniesienia opłaty. Zatem uiszczenie opłaty drogowej następuje nie tylko przez zakup karty, ale także poprzez jej wypełnienie i przyklejenie w sposób określony rozporządzeniem, zaś brak któregokolwiek z elementów określonych rozporządzeniem skutkuje odmówieniem mocy dowodowej przedłożonej karcie opłaty drogowej. Organ wskazał, że stwierdzona podczas kontroli nieprawidłowość - polegająca na nieumieszczeniu winiety wewnątrz pojazdu - stanowi naruszenie warunku dokumentowania wniesienia wymaganej opłaty za przejazd po drogach krajowych. Dodatkowo zauważono, że karta niewypełniona w polu numer rejestracyjny nie identyfikuje karty drogowej danego pojazdu. Organ dokonał oceny stopnia zawinienia przedsiębiorcy przez pryzmat art. 93 ust. 7 ustawy o transporcie drogowym i nie stwierdził, aby naruszenie przepisów ustawy nastąpiło wskutek zdarzeń i okoliczności, których podmiot nie mógł przewidzieć.