Wyrok NSA z dnia 16 lutego 2012 r., sygn. II GSK 1522/10
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Anna Stec Sędzia NSA Maria Jagielska (spr.) Sędzia del. WSA Wojciech Kręcisz Protokolant Michał Sikora po rozpoznaniu w dniu 16 lutego 2012 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w K. z dnia 24 września 2010 r. sygn. akt I SA/Kr 833/10 w sprawie ze skargi A. B. na decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] marca 2010 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia należności z tytułu nieopłaconych składek na ubezpieczenia społeczne oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem objętym skargą kasacyjną Wojewódzki Sąd Administracyjny w K. uchylił zaskarżoną przez A. B. decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (dalej: ZUS, Zakład) Oddział w C. z dnia [...] marca 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia należności z tytułu nieopłaconych składek na ubezpieczenie społeczne i Fundusz pracy.
Referując stan sprawy, Sąd I instancji wskazał, że wnioskiem z dnia [...] października 2009 r. skarżący zwrócił się do ZUS Inspektoratu w O. o umorzenie należności z tytułu zaległych składek na ubezpieczenie z uwagi na trudną sytuację materialną i zdrowotną. Złożony wniosek został zaopiniowany przez Komisję Opiniującą do Spraw Stosowania Ulg w Oddziale. Następnie, decyzją z dnia [...] stycznia 2010 r., ZUS odmówił umorzenia należności wraz z odsetkami z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne oraz na Fundusz Pracy.
Po ponownym rozpatrzeniu sprawy, decyzją z dnia [...] marca 2010 r. ZUS Oddział w C. Inspektorat w O. utrzymał w mocy zaskarżone rozstrzygnięcie. Zdaniem organu, dokonana w pierwszej instancji ocena materiału dowodowego oraz ustalenia dotyczące braku okoliczności uzasadniających umorzenie należności z tytułu składek były prawidłowe.
Organ II instancji podkreślił, iż opłacanie składek jest ustawowym obowiązkiem osoby podlegającej ubezpieczeniom społecznym z tytułu wykonywanej działalności gospodarczej, bez względu na wysokość uzyskiwanego dochodu, a posiadanie innych wierzytelności nie może stanowić przesłanki do umorzenia należności. Organ zwrócił uwagę, że w toku postępowania egzekucyjnego prowadzonego wobec skarżącego nie stwierdzono braku majątku, z którego można dochodzić należności.