Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 7 lutego 2012 r., sygn. I GSK 799/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Stanisław Gronowski Sędzia NSA Gabriela Jyż Sędzia NSA Czesława Socha (spr.) Protokolant Szymon Janik po rozpoznaniu w dniu 7 lutego 2012 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej "O. E. & V. S." Spółki z o.o. w Sz. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Sz. z dnia 7 lipca 2010 r. sygn. akt I SA/Sz 296/10 w sprawie ze skargi "O. E. & V. S." Spółki z o.o. w Sz. na postanowienie Dyrektora Izby Celnej w Sz. z dnia [...] lutego 2010 r. nr [...] w przedmiocie nadania rygoru natychmiastowej wykonalności 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od "O. E. & V. S." Spółki z o.o. w Sz. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w Sz. 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 7 lipca 2010 r., sygn. akt I SA/Sz 296/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Sz. oddalił skargę "O. E. &V/L S." Spółki z o.o. w Sz. z dnia [...] lutego 2010 r., nr [...] w przedmiocie nadania rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji w przedmiocie podatku akcyzowego. Powyższa decyzja utrzymywała w mocy postanowienie Naczelnika Urzędu Celnego w Sz. z dnia 19 listopada 2009 r., nr [...] nadające rygor natychmiastowej wykonalności ostatecznej decyzji tego organu z dnia [...] października 2009 r., [...].

Sąd pierwszej instancji podzielił stanowisko organów celnych co do nadania rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji Naczelnika Urzędu Celnego w Sz. z dnia [...] października 2009 r., którą określono Spółce zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym za październik 2004 r., w wysokości 79.231 złotych wraz z odsetkami od wpłat dziennych z w kwocie 527,20 złotych.

Za prawidłowe Sąd uznał ustalenia organów, zgodnie z którymi od listopada 2004 r. istniała po stronie Spółki zaległość podatkowa zaś z uwagi na okoliczność nie wystąpienia zdarzeń skutkujących przerwaniem lub zawieszeniem biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego, przedawnienie to nastąpiłoby z dniem 31 grudnia 2009 r. Podzielił pogląd organów, że w dniu wydania decyzji z dnia 19 listopada 2009 r., spełniona została przesłanka określona w art. 239b § 1 pkt 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 t.j.) stanowiącego, że decyzji nieostatecznej może być nadany rygor natychmiastowej wykonalności gdy okres od upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego jest krótszy niż trzy miesiące. Termin ten, który został do upływu terminu przedawnienia należy liczyć o daty wydania postanowienia o nadaniu decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności. Organ celny uprawdopodobnił również, w ocenie Sądu, że zobowiązanie wynikające z decyzji nie zostanie wykonane. Oznacza to, że spełniona została również przesłanka z w art. 239b § 2 Ordynacji podatkowej, określającego, że przepis § 1 stosuje się jeśli organ podatkowy uprawdopodobni, że zobowiązanie wynikające z decyzji nie zostanie wykonane. Za zasadne Sąd uznał twierdzenie organu, że okolicznością przemawiającą na niekorzyść Spółki było, że zaległość podatkowa powstała kilka lat temu, co stwierdzono podczas przeprowadzonej kontroli. Skoro zatem Spółka przez tak długi okres nie złożyła prawidłowych korekt deklaracji i nie uiściła podatku akcyzowego za października 2004 r., w należnej wysokości, to należało przyjąć nie dawała gwarancji wykonania zobowiązania podatkowego przed upływem terminu jego przedawnienia, wynoszącego niecałe trzy miesiące.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00