Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie NSA z dnia 12 grudnia 2012 r., sygn. I FZ 516/12

Inne

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Sędzia NSA: Sylwester Marciniak po rozpoznaniu w dniu 12 grudnia 2012 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej zażalenia A.K. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu w przedmiocie odrzucenia skargi kasacyjnej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 9 maja 2012 r., sygn. akt I SA/Wr 142/12 w sprawie ze skargi A.K. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 10 października 2011 r. Nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług postanawia: oddalić zażalenie.

Uzasadnienie

1. Postanowieniem z dnia 3 września 2012 r., sygn. akt I SA/Wr 142/12 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu odrzucił skargę kasacyjną A.K. (dalej: "skarżący) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 9 maja 2012 r., oddalającego skargę na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 10 października 2011 r., w przedmiocie podatku od towarów i usług.

2. W uzasadnieniu sąd I instancji uznał, że skarga kasacyjna podlegała odrzuceniu, z uwagi na to, że nie spełniała ona wszystkich wymogów formalnych, o których mowa w art. 176 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270, dalej: "P.p.s.a."). Zgodnie bowiem ze wskazanym przepisem, skarga kasacyjna powinna czynić zadość nie tylko wymogom pisma w postępowaniu sądowym (o których mowa w art. 46 § 1 P.p.s.a.) ale także ma zawierać oznaczenie zaskarżonego orzeczenia, ze wskazaniem czy jest ono zaskarżone w całości, czy w części, przytoczenie podstaw kasacyjnych i ich uzasadnienie oraz wniosek o uchylenie lub zmianę orzeczenia z oznaczeniem zakresu żądanego uchylenia lub zmiany. Elementy wymienione powyżej mają charakter konstrukcyjny dla skargi kasacyjnej. Ich brak uniemożliwia rozpoznanie sprawy przez Naczelny Sąd Administracyjny, z uwagi na to, że zgodnie z art. 183 § 1 P.p.s.a., Sąd ten, poza kwestią nieważności postępowania, rozpoznaje sprawę w granicach skargi kasacyjnej oraz może uwzględnić tę skargę tylko w zakresie zawartego w niej wniosku o uchylenie lub zmianę zaskarżonego orzeczenia sądu pierwszej instancji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00