Wyrok NSA z dnia 15 listopada 2012 r., sygn. I FSK 2057/11
W postępowaniu podatkowym obowiązuje otwarty system dowodów. Oznacza to, że jako dowód w sprawie należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem (art. 180 § 1 O.p.), zaś wynikający z art. 122 i art. 187 § 1 O.p. obowiązek organów podatkowych wyjaśnienia wszystkich prawnie relewantnych faktów i zebrania całego materiału dowodowego obejmuje dążenie wszelkimi prawnie dopuszczalnymi sposobami, za pomocą wszystkich dopuszczonych prawem dowodów do ustalenia stanu faktycznego sprawy.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Kołaczek (sprawozdawca), Sędzia NSA Ryszard Mikosz, Sędzia NSA Krzysztof Stanik, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 15 listopada 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej J. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 sierpnia 2011 r. sygn. akt VIII SA/Wa 317/11 w sprawie ze skargi J. G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 11 stycznia 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od J. G. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w W. kwotę 900 (dziewięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji oraz przedstawiony przez ten Sąd przebieg postępowania przed organami podatkowymi.
1.1. Wyrokiem z dnia 10 sierpnia 2011 r., sygn. akt VIII SA/Wa 317/11, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę J. G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 11 stycznia 2011 r. wydaną w przedmiocie podatku od towarów i usług.
1.2. Przedstawiając stan faktyczny sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że w wyniku przeprowadzonej kontroli podatkowej ustalono, iż skarżący bezpodstawnie odliczył podatek naliczony za kwiecień 2007 r. wynikający z faktury z dnia 18 kwietnia 2007 r. wystawionej przez "U." sp. z o.o. z siedzibą w W., dokumentującej dostawę towarów (samochód marki AUDI A6 AVANT 2,5 TDI Quatro) o wartości brutto 78.080 zł. W ocenie organu faktura ta nie stanowiła podstawy do odliczenia podatku naliczonego z niej wynikającego, gdyż jej wystawca był podmiotem nieuprawnionym. Został bowiem wykreślony z rejestru podatników VAT z dniem 18 stycznia 2007 r. Organ ustalił ponadto, że kontrahent skarżącego nie deklarował podatku należnego związanego z wystawieniem przedmiotowej faktury. Ostatnią deklarację złożył w rozliczeniu za czerwiec 2004 r. Nie prowadzi działalności gospodarczej w miejscu wskazanym jako siedziba spółki, a lokal o powierzchni 10,20 m2 wynajmował w okresie od 17 listopada 2003 r. do 28 lutego 2005 r. Umowa najmu nie została przedłużona, gdyż spółka posiadała zadłużenie z tytułu niezapłaconych należności czynszowych. B. G. figurujący w Krajowym Rejestrze Sądowym jako jedyny udziałowiec spółki oświadczył, że nie dokonywał transakcji ze skarżącym. Swoje udziały w spółce zbył zaś na rzecz K. D., co wynika z umowy sprzedaży udziałów zawartej 8 marca 2007 r. Z K. D., który nie został ujawniony w KRS jako właściciel udziałów w spółce, nie było możliwe nawiązanie kontaktu. Dlatego nie została przeprowadzona kontrola w spółce, która od stycznia 2007 r. nie była uprawniona do wystawiania faktur VAT. Skarżący przesłuchany w charakterze strony zeznał, że kontakt z kontrahentem nawiązał telefonicznie. Nie zna zakresu działalności spółki i jej udziałowców, a transakcja została zawarta poza siedzibą spółki. Skarżący przed budynkiem obejrzał samochód, a po negocjacjach co do ceny pojazdu, zdecydował się na jego zakup. Po około 40 minutach sprzedający przyniósł fakturę VAT, a skarżący dokonał gotówkowej płatności za zakupiony pojazd (78.080 zł) i odebrał samochód. W trakcie postępowania podatkowego skarżący przedstawił kopie dokumentów rejestracyjnych spółki.