Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 12 grudnia 2012 r., sygn. I FSK 1158/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Zirk-Sadowski, Sędzia NSA Grażyna Jarmasz, Sędzia NSA Ryszard Pęk (sprawozdawca), Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 12 grudnia 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 31 marca 2011 r., sygn. akt III SA/Wa 1759/10 w sprawie ze skargi W. P. Spółka z o. o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 17 marca 2010 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Ministra Finansów na rzecz W. P. Spółka z o. o. z siedzibą w W. kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 31 marca 2011 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu sprawy ze skargi W. P. Sp. z o.o. z siedzibą w W. (dalej, jako "skarżąca spółka"), uchylił interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 17 marca 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług, stwierdził, że nie podlega ona wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku i zasądził zwrot kosztów postępowania sądowego.

2. W uzasadnieniu powyższego wyroku Sąd I instancji wyjaśnił, że skarżąca spółka wniosła o wydanie interpretacji indywidualnej w sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania stawką 0% transakcji towarów do Rosji przy dokonaniu odprawy celnej na Łotwie. We wniosku wskazała między innymi, że jest zarejestrowanym w Polsce podatnikiem podatku VAT i sprzedaje towary podmiotowi zagranicznemu - Rosji, która następnie zleca firmie łotewskiej wywóz towarów poza granicę Wspólnoty. Odprawa celna (zgłoszenie wywozu) dokonywane jest na Łotwie. Potwierdzeniem wywozu jest dokument celny wystawiony przez Łotewski Urząd Celny. Zgłoszenie wywozowe sporządzane jest zgodnie z art. 792 Rozporządzenia Komisji (WE) Nr 1875/2006 z 18 grudnia 2006 roku (Dz.U. 360 z 19 grudnia 2006), tj. w formie jednolitego dokumentu administracyjnego (czyli SAD). Urząd Celny, w którym złożono zgłoszenie wywozowe opatruje pieczęcią pole A. Transakcje te mają charakter eksportu pośredniego. Skarżąca spółka wyjaśniła, że posiada kopie dokumentu SAD lub oryginały Urzędu Celnego Łotewskiego, który - jej zdaniem - jest Urzędem Celnym określonym w przepisach celnych potwierdzających wywóz towarów. Zaznaczyła, że w myśl art. 2 ust. 1 pkt. 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm., dalej, jako "ustawa o VAT") taki wywóz towarów i jego udokumentowanie spełnia wymogi określające, że za eksport towarów uważa się potwierdzony przez Urząd Celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty. Wobec powyższego dla celów podatku stosowana jest stawka VAT 0% w myśl art. 41 ust. 6 ustawy o VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00