Wyrok NSA z dnia 19 grudnia 2012 r., sygn. I FSK 211/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (sprawozdawca), Sędzia NSA Krystyna Chustecka, Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Protokolant Marta Sokołowska-Juras, po rozpoznaniu w dniu 12 grudnia 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P. Spółka z o. o. w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 26 października 2011 r. sygn. akt I SA/Kr 937/11 w sprawie ze skargi P. Spółka z o. o. w K. na interpelację indywidualną Ministra Finansów z dnia 1 lutego 2011 r. nr ... w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od P. Spółka z o. o. w K. na rzecz Ministra Finansów kwotę 240 (słownie: dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Zaskarżonym wyrokiem z 26 października 2011 r., sygn. akt I SA/Kr 937/11 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę P. Sp. z o.o. w K. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z 1 lutego 2011 r. nr ... w przedmiocie podatku od towarów i usług.
2. W uzasadnieniu Sąd ten wskazał, że spółka złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia podstawy opodatkowania przy wniesieniu aportu oraz w zakresie prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Przedstawiając zdarzenie przyszłe, spółka podała, że planuje podwyższenie kapitału zakładowego. Trzech z dotychczasowych wspólników prowadzących działalność gospodarczą w ramach spółki cywilnej obejmie, na zasadzie współwłasności łącznej 244 udziałów o łącznej wartości nominalnej 24.400,00 zł. Tytułem pokrycia obejmowanych 224 udziałów wniesiony zostanie aport w postaci urządzenia USG o wartości 24.400,00 zł. Kwota należna z tytułu wniesienia aportu stanowić będzie wartość całego wkładu wnoszonego przez spółkę cywilną. Wartość całego wkładu rozumiana jest jako suma wartości wnoszonego aportu i kwoty należnego podatku od towarów i usług z tytułu dokonania omawianej transakcji. Spółka cywilna z tytułu tej transakcji wystawi fakturę VAT. Podstawą opodatkowania będzie wartość urządzenia USG powiększona o należny podatek od towarów i usług. Nabycie przez wnioskodawcę urządzenia USG wnoszonego przez spółkę cywilną w ramach aportu związane będzie z prowadzoną przez wnioskodawcę działalnością gospodarczą podlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.