Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 27 listopada 2012 r., sygn. I FSK 743/11

Zakresy terminów "rabat" i "premia pieniężna" w znaczeniu gospodarczym pokrywają się.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia NSA Grażyna Jarmasz (sprawozdawca), Sędzia NSA Roman Wiatrowski, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 27 listopada 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 30 listopada 2010 r. sygn. akt I SA/Lu 468/10 w sprawie ze skargi "A." spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w L. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 2 lutego 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Lublinie do ponownego rozpoznania, 2) zasądza od "A." spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w L. na rzecz Ministra Finansów 340 (trzysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji

1.1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 30 listopada 2010 r., sygn. akt I SA/Lu 468/10, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie, po rozpoznaniu skargi A. Sp. z o.o. w L. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 2 lutego 2010 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług, uchylił zaskarżony akt, orzekł, że nie podlega on wykonaniu w całości oraz zasądził na rzecz strony zwrot kosztów postępowania.

1.2. W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku Sąd pierwszej instancji zaznaczył, że we wniosku o wydanie interpretacji spółka wskazała, że jako sprzedawcę sprzętu AGD i RTV wiążą ją z dostawcami towarów wieloletnie umowy współpracy, na mocy których uzyskuje ona między innymi premie pieniężne (bonusy) za zrealizowanie w danym okresie poziomu zakupów. Premie te czasem wynikają z umów, czasem są jednostronnie przyznawane przez dostawców, a z ich przyznaniem nie wiąże się ze strony spółki żadne świadczenie na rzecz dostawców. W tym stanie faktycznym spółka zapytała, czy przyznawane premie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, wyrażając w tym zakresie stanowisko negatywne. Organ w zaskarżonej interpretacji uznał stanowisko spółki za prawidłowe w zakresie opodatkowania premii pieniężnych otrzymywanych za osiągnięcie określonego poziomu obrotów i jako nieprawidłowe w zakresie stwierdzenia, że otrzymywane premie nie stanowią rabatu. Zdaniem organu w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym bonusy można przyporządkować do konkretnych dostaw, stanowią one więc w istocie rabaty obniżające wartość konkretnych dostaw, udokumentowanych fakturą, zmniejszające podstawę opodatkowania (art. 29 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. nr 54, poz. 535 ze zm., dalej jako "u.p.t.u.") i wymagające wystawienia faktur korygujących.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00