Wyrok NSA z dnia 18 października 2012 r., sygn. II FSK 361/11
Co do zasady art. 8 ust. 1 u.p.d.o.f. może dotyczyć tylko współwłasności w częściach ułamkowych, skoro odwołuje się do pojęcia udziału (nie definiując go odmiennie dla celów podatkowych i odwołując się do pojęć zaczerpniętych z prawa cywilnego), a ten jest możliwy do określenia tylko w przypadku współwłasności w częściach ułamkowych (art.196 § 1 i art. 197 Kodeksu cywilnego).
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Małgorzata Wolf-Kalamala, Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka (sprawozdawca), Alina Rzepecka, Sędzia WSA (del.), Protokolant Dorota Żmijewska, po rozpoznaniu w dniu 18 października 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 9 września 2010 r. sygn. akt I SA/Wr 695/10 w sprawie ze skargi A. S. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 1 marca 2010 r. nr [...] w przedmiocie przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 9 września 2010 r., sygn. akt I SA/Wr 695/10, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę A. S. na indywidualną interpretację Ministra Finansów (działającego z jego upoważnienia Dyrektora Izby Skarbowej w P.); dalej jako Minister Finansów, z dnia 1 marca 2010 r., nr [...], w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.
Rozstrzygnięcie to zapadło w następującym, przyjętym przez sąd pierwszej instancji, stanie faktycznym:
Wnioskiem z dnia 1 grudnia 2009 r. A. S. (dalej: skarżąca) wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych. Ze stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawczynię wynikało, że w 1997 r. nabyła wraz z małżonkiem, w ramach wspólności majątkowej, własność nieruchomości- lokalu użytkowego. Do 2001 r. podatniczka i jej małżonek prowadzili w przedmiotowym lokalu odrębnie przez każdego z nich zarejestrowaną działalność gospodarczą. W 2001 r. małżonek wnioskodawczyni zrezygnował z wykorzystywania lokalu na potrzeby swojej działalności gospodarczej, a następnie zaprzestał prowadzenia działalności gospodarczej. Podatniczka kontynuowała swoją działalność gospodarczą w tym lokalu do lipca 2009 r. Zarówno przed zaprzestaniem działalności gospodarczej przez małżonka, jak i po tym fakcie, strona prowadziła działalność w lokalu użytkowym, w obu tych okresach wykorzystywała go w całości dla potrzeb swojej działalności gospodarczej, tak samo jak wcześniej jej małżonek. W lipcu 2009 r. podatniczka wraz z małżonkiem dokonała sprzedaży lokalu. Przychody osiągane przez wnioskodawczynię z działalności gospodarczej były opodatkowane w 2009 r. według skali podatkowej określonej w art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010r., Nr 51, poz. 307 z późn. zm.; dalej: "u.p.d.o.f."). Na podstawie przedstawionego stanu faktycznego sformułowano pytanie: Na jakich zasadach wyliczany (określany) jest przychód osiągnięty przez wnioskodawczynię ze zbycia lokalu na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?