Wyrok NSA z dnia 11 października 2012 r., sygn. I FSK 1900/11
W sytuacji gdy ustawodawca krajowy nie skorzystał z opcji przewidzianej w art. 247 ust. 2 Dyrektywy 2006/ 112/WE, nie ma normatywnych przeciwwskazań do istnienia mieszanego systemu wysyłania i przechowywania faktur. Istotne jest bowiem przede wszystkim to, by zapewnić autentyczność pochodzenia i integralność treści przechowywanych faktur.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (sprawozdawca), Sędzia WSA (del.) Danuta Oleś, Protokolant Marta Sokołowska-Juras, po rozpoznaniu w dniu 11 października 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 14 lipca 2011 r. sygn. akt I SA/Po 938/10 w sprawie ze skargi S. Spółka z o. o. w P. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2010 r. nr ... w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Ministra Finansów na rzecz S. Spółka z o. o. w P. kwotę 180 zł (słownie: sto osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Zaskarżonym wyrokiem z 14 lipca 2011 r., sygn. akt I SA/Po 938/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w sprawie ze skargi "S." Spółki z o.o. w P. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z 26 sierpnia 2010 r. nr ... w przedmiocie podatku od towarów i usług uchylił zaskarżoną interpretację i zasądził zwrot kosztów postępowania sądowego.
2. W uzasadnieniu Sąd ten wskazał, że spółka wystąpiła o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu przechowywania kopii faktur w formie elektronicznej. Spółka realizuje w ciągu roku dużą liczbę transakcji, które są dokumentowane fakturami VAT, ujmowanymi w elektronicznym systemie sprzedaży i rejestrze VAT. Wydrukowanie kopii faktury jest możliwe w każdym momencie, ale nie można jej edytować. Kopia faktury jest tożsama z oryginałem faktury przekazywanym w formie papierowej nabywcy z wyjątkiem tego, że oryginał faktury zawiera wyraz "ORYGINAŁ", a kopia faktury - wyraz "KOPIA". Spółka zadała pytanie, czy możliwe jest przechowywanie kopii faktur w systemie sprzedaży, w którym dokumenty te zostały wystawione, tj. bez konieczności ich drukowania i magazynowania papierowych kopii faktur. Jej zdaniem - tak, o ile kopie faktur będą przechowywane w systemie sprzedaży bez możliwości modyfikacji ich treści, z możliwością ich wydrukowania na każde żądanie organów podatkowych w dowolnym czasie.