Wyrok NSA z dnia 16 maja 2012 r., sygn. I FSK 1212/11
Wynikający z § 6 ust. 2 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 28 listopada 2008 r. sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług obowiązek przedstawienia faktury w celu akceptacji w formie podpisu nie upoważnia do wywiedzenia wniosku, że podpis ów powinien być złożony na oryginale każdej faktury z osobna. Omawiane unormowanie nie determinuje w pełni trybu "akceptacji" stanowiąc jedynie, że następuje ona "w formie podpisu"; brak jest w szczególności wskazania, gdzie ów podpis powinien być złożony. Prawodawca pozostawia tym samym podatnikowi pewien zakres swobody w tym względzie.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Zirk-Sadowski, Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia WSA (del.) Danuta Oleś (sprawozdawca), Protokolant Tomasz Grzybowski, po rozpoznaniu w dniu 16 maja 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 21 kwietnia 2011 r. sygn. akt III SA/Wa 2494/10 w sprawie ze skargi S. P. Sp. z o. o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 2 czerwca 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Ministra Finansów na rzecz S. P. Sp. z o. o. z siedzibą w W. kwotę 180 zł (słownie: sto osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi kasacyjnej wniesionej przez Ministra Finansów jest wyrok z dnia 21 kwietnia 2011 r., sygn. akt III SA/Wa 2494/10, którym Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uwzględnił skargę S. P. sp. z o.o. z siedzibą w W. i uchylił indywidualną interpretację Ministra Finansów z dnia 2 czerwca 2010 r. wydaną w przedmiocie podatku od towarów i usług.