Wyrok NSA z dnia 8 lutego 2012 r., sygn. I FSK 751/11
Zarzut nie przesłuchania wszystkich wnioskowanych świadków nie może być skuteczny, gdyż nakaz przeprowadzenia wnioskowanych dowodów nie ma charakteru bezwzględnego. Jeśli dane okoliczności są udowodnione przy pomocy innych środków dowodowych to nie ma potrzeby dalszego prowadzenia postępowania dowodowego.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Zając (sprawozdawca), Sędzia NSA Barbara Wasilewska, Sędzia WSA (del.) Roman Wiatrowski, Protokolant Marta Sokołowska-Juras, po rozpoznaniu w dniu 8 lutego 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej I. s.c. A. K., H. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 23 listopada 2010 r. sygn. akt I SA/Sz 608/10 w sprawie ze skargi I. s.c. A. K., H. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w S. z dnia 31 maja 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia 2004 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od I. s.c. A. K., H. K. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w S. kwotę 7200 zł (słownie: siedem tysięcy dwieście złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
Wyrokiem z 23 listopada 2010 r., sygn. akt I SA/Sz 608/10, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę [...] "A." s.c. A. K., H. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w S. z 31 maja 2010 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia 2004 r.
Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy wydaną wobec podatnika decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w S. w części dotyczącej podatku od towarów i usług za miesiące od maja do grudnia 2004 r., zaś w części dotyczącej tego podatku za miesiące od stycznia do kwietnia - z uwagi na przedawnienie zobowiązań podatkowych - uchylił decyzję organu pierwszej instancji i umorzył postępowanie. W ramach przeprowadzonej kontroli skarbowej ustalono, że spółka w 2004 r. zajmowała się wykonywaniem robót budowlanych, korzystając przy tym z usług innych podmiotów i w deklaracjach VAT-7 za badane okresy rozliczeniowe wykazywała podatek naliczony wynikający z faktur wystawionych przez podwykonawców. Dyrektor Izby Skarbowej stwierdził jednak, że faktury te nie dokumentowały rzeczywistego przebiegu zdarzeń gospodarczych między wskazanymi w nich kontrahentami i w oparciu o art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), dalej: "ustawa o VAT" organ przyjął, że spółka nie miała prawa do odliczenia podatku naliczonego wykazanego w tych fakturach.