Wyrok NSA z dnia 16 maja 2012 r., sygn. II FSK 2131/10
Chociaż decyzja o wyborze podstawy zwolnienia należy do podatnika, to dla prawnej skuteczności wyboru podatnik musi zakomunikować ją (niezwłocznie) zarówno organowi wydającemu zezwolenie, jak i właściwemu urzędowi skarbowemu.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Tomasz Zborzyński (sprawozdawca), Sędziowie NSA Anna Dumas, NSA Danuta Małysz, Protokolant Janusz Bielski, po rozpoznaniu w dniu 16 maja 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Zakładów [...] "C." S.A. z siedzibą w M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 24 czerwca 2010 r. sygn. akt I SA/Rz 206/10 w sprawie ze skargi Zakładów [...] "C." S.A. z siedzibą w M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w R. z dnia 5 stycznia 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych za 2004 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Zakładów [...] "C." S.A. z siedzibą w M. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w R. kwotę 3.600 (trzy tysiące sześćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie oddalił skargę C. S.A. w M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w R. z dnia 5 stycznia 2010 r. w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych za 2004 r.
Stan sprawy Sąd pierwszej instancji przedstawił następująco:
W dniu 18 kwietnia 2008 r. spółka zwróciła się z wnioskiem do Naczelnika Urzędu Skarbowego w M. o stwierdzenie nadpłaty w podatku dochodowym od osób prawnych za 2004 r. oraz dokonała korekty zeznania za 2004 r., przyjmując jako podstawę obliczenia dochodu wolnego od podatku wydatki inwestycyjne poniesione przez inny podmiot - spółkę, której przedsiębiorstwo skarżąca nabyła.
Po przeprowadzeniu kontroli podatkowej, Naczelnik Urzędu Skarbowego w M. określił spółce zobowiązanie w podatku dochodowym od osób prawnych za 2004 r. w kwocie 419.514,00zł, tj. w wysokości wyższej od zadeklarowanej o 362.877,-zł (decyzja z dnia 7 października 2009 r.). Przedstawiając stan faktyczny sprawy, organ pierwszej instancji wskazał, że syndyk masy upadłości C. Spółka Akcyjna, prowadzących działalność gospodarczą na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej [...], zbył przedsiębiorstwo spółki na rzecz osoby fizycznej, która następnie wniosła je do skarżącej spółki. Zdaniem organu pierwszej instancji, skarżąca nie przejęła wraz z nabytym przedsiębiorstwem prawa do odliczenia wydatków inwestycyjnych, które przysługiwało spółce postawionej w stan upadłości. Jedynie wydatki poniesione przez nowoutworzoną spółkę po jej powstaniu, można uznać za wydatki kwalifikujące się do odliczenia.