Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 10 maja 2012 r., sygn. I FSK 1010/11
Wynagrodzenie rzeczowe w postaci przeniesienia prawa do nieruchomości za umorzone udziały nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Barbara Wasilewska, Sędzia NSA Marek Kołaczek (sprawozdawca), Sędzia WSA (del.) Danuta Oleś, Protokolant Marta Sokołowska-Juras, po rozpoznaniu w dniu 26 kwietnia 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 17 marca 2011 r. sygn. akt I SA/Po 101/11 w sprawie ze skargi S. sp. z o.o. w P. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 8 października 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji oraz przedstawiony przez ten Sąd przebieg postępowania przed organem podatkowym.
1.1. Wyrokiem z dnia 17 marca 2011 r., sygn. akt I SA/Po 101/11 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu uchylił, zaskarżoną przez S. Sp. z o.o. w P., interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 8 października 2010 r., wydaną w przedmiocie podatku od towarów i usług.
1.2. Przedstawiając stan faktyczny Sąd pierwszej instancji podał, że we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego Spółka wskazała, iż prowadzi działalność handlową. W przyszłości trzy osoby posiadające po 1/3 jej udziałów planują dokonanie zmian w strukturze właścicielskiej, w ten sposób, że dwóch udziałowców wycofa się ze spółki, trzeci z właścicieli będzie kontynuował prowadzenie działalności w tej formie. Jednym z rozważanych przez spółkę sposobów, które mają doprowadzić do opisanych zmian w strukturze właścicielskiej jest wystąpienie udziałowców ze spółki w wyniku umorzenia udziałów w zamian za wynagrodzenie stosownie do art. 199 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. Nr 94, poz. 1037 ze zm., dalej również jako: K.s.h.). Jako że wartość środków finansowych pozostających do dyspozycji w spółce oraz wartość pozostałych aktywów spółki nie pozwalają na dokonanie wypłaty wynagrodzenia za umorzone udziały w formie tylko i wyłącznie gotówkowej. Po przeprowadzonej analizie stwierdzono, że w celu zachowania proporcji, pomiędzy wartością majątku wypłacanego w zamian za umarzane udziały a wartością majątku pozostającego w spółce, stosownie do wysokości udziałów w spółce, nastąpi wypłata wynagrodzenia w postaci nieruchomości, natomiast wynagrodzenie w formie pieniężnej będzie miało charakter uzupełniający.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right