Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 18 maja 2012 r., sygn. II FSK 2287/10

Chociaż eliminacja podwójnego opodatkowania jest jednym z celów Wspólnoty, to jednak jego realizacja leży w gestii poszczególnych państw członkowskich.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jacek Brolik, Sędzia NSA Włodzimierz Kubiak, Sędzia NSA (del.) Danuta Małysz (sprawozdawca), Protokolant Agata Grabowska, po rozpoznaniu w dniu 18 maja 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej L. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 27 maja 2010 r. sygn. akt I SA/Gd 79/10 w sprawie ze skargi L. W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 18 listopada 2009 r. nr [...], [...] w przedmiocie podatku od spadków i darowizn 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od L. W. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w G. kwotę 2700 (słownie: dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 27 maja 2010r., sygn. akt I SA/Gd 79/10, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę L. W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 18 listopada 2009r., oznaczoną numerami [...], [...], w przedmiocie podatku od spadków i darowizn.

W uzasadnieniu wyroku sąd I instancji przedstawił następujący stan sprawy:

Pismem z dnia 17.11.2008r. L. W. powiadomiła Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w G. o nabyciu w drodze spadku po kuzynce, na podstawie testamentu, mieszkania położonego w Niemczech oraz pieniędzy, przy czym stwierdziła, iż podatek uiściła w Niemczech oraz zadała pytanie, czy musi ten fakt zgłosić także w swoim urzędzie skarbowym. Następnie, w wyniku wezwania organu podatkowego, złożyła zeznanie podatkowe o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych /SD-3/, w którym ujawniła: spadek otrzymany z zagranicy w kwocie 93099,00 € oraz wskazała na podatek zapłacony w Niemczech oraz koszty związane ze śmiercią spadkodawcy w łącznej kwocie 28125,00 €.

Rozpoznając sprawę na skutek odwołania wniesionego od pierwotnie wydanej w sprawie decyzji organu I instancji, organ odwoławczy uznał, że zobowiązanie podatkowe zostało ustalone w kwocie niższej niż to wynika z obowiązujących przepisów. Wskazał, że zgodnie z art.7 ust.1 ustawy z dnia 28 lipca 1983r. o podatku od spadków i darowizn /Dz.U. z 2004r. Nr 142, poz.1514 ze zm./, zwanej dalej "u.p.s.d.", podstawę opodatkowania stanowi wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów /czysta wartość/, ustalona według stanu rzeczy i praw majątkowych w dniu nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego, przy czym z art.922 K.c. wynika, iż długiem związanym z nabyciem spadku są obowiązki majątkowe zmarłego wynikające ze stosunków prawnych pozostających w mocy mimo jego śmierci, które z tą datą przeszły na spadkobierców, nie jest zaś długiem lub ciężarem, o jakim mowa w art.7 ust.1 u.p.s.d. kwota podatku zapłaconego poza granicami Polski w związku z nabyciem spadku. Jest to zobowiązanie ciążące na spadkobiercy i nie należy do długów czy ciężarów obciążających spadek w chwili otwarcia. Nie obciąża masy spadkowej, bowiem powstało po otwarciu spadku i dotyczy jedynie spadkobiercy. Jest też zobowiązaniem publicznoprawnym, a nie cywilnoprawnym i nie może być zaliczone do długów spadkowych, o których mowa w art.922 § 3 K.c. Z tego względu organ odwoławczy postanowił zwrócić sprawę celem dokonania wymiaru uzupełniającego oraz zmiany dotychczasowej decyzji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00