Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 5 kwietnia 2012 r., sygn. I FSK 968/11

W przypadku gdy kwota wskazana jako podatek wynika jedynie z faktury, która nie dokumentuje zdarzenia rodzącego obowiązek podatkowy u jej wystawcy - faktura taka nie daje uprawnienia do odliczenia wykazanej w niej kwoty. Dysponowanie w tym przypadku przez nabywcę fakturą wystawioną przez zbywcę stanowi jedynie formalny warunek skorzystania z tego uprawnienia, który nie stanowi per se uprawnienia do odliczenia podatku, jeżeli nie towarzyszy mu spełnienie warunku w postaci wykonania rzeczywistej czynności rodzącej u wystawcy faktury obowiązek podatkowy z tytułu jej realizacji na rzecz nabywcy.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia NSA Barbara Wasilewska, Sędzia WSA (del) Roman Wiatrowski (spr.), Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 5 kwietnia 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 2 lutego 2011 r. sygn. akt I SA/Gd 1354/10 w sprawie ze skargi S. O. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 8 grudnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za maj, sierpień i grudzień 2007 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Gdańsku , 2) zasądza od S. O. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w G. kwotę 2.011 (słownie: dwa tysiące jedenaście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem z 2 lutego 2011 r., sygn. akt I SA/Gd 1354/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w sprawie ze skargi S. O. uchylił decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z 8 grudnia 2009 r., nr ... w przedmiocie podatku od towarów i usług za maj, sierpień i grudzień 2007 r.

2. W uzasadnieniu Sąd ten wskazał, że w rozpatrywanej sprawie organy podatkowe stanęły na stanowisku, że skarżący S. O. nie mógł w miesiącach: maj, sierpień i grudzień 2007 r. odliczyć podatku naliczonego uwidocznionego na fakturach VAT wystawionych przez "J." oraz "B.", albowiem podatnicy ci nie byli czynnymi zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług (korzystali ze zwolnienia z opodatkowania tym podatkiem), wobec czego w myśl § 8 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawienia faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm. - dalej: "rozporządzenie z 25 maja 2005 r."), nie byli uprawnieni do wystawiania faktur VAT. W konsekwencji, zgodnie z art. 88 ust. 3a pkt 1 lit a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. - dalej: "ustawa o VAT"), S. O. nie mógł odliczyć podatku naliczonego z ww. faktur VAT od podatku należnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00