Wyrok NSA z dnia 10 maja 2012 r., sygn. I FSK 1151/11
Nie ma normatywnych przeciwwskazań do istnienia "mieszanego" systemu wysyłania i przechowywania faktur, polegającego na wysyłaniu faktury w formie papierowej oraz przechowywaniu jej kopii w formie elektronicznej, z gotowością wydrukowania jej na każde żądanie uprawnionego organu. Za taką wykładnią przemawiają zarówno względy celowościowe, jak i ekologiczne, czy ekonomiczne.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Grażyna Jarmasz, Sędzia NSA Janusz Zubrzycki (sprawozdawca), Sędzia NSA, Ryszard Pęk, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 10 maja 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 11 kwietnia 2011 r., sygn. akt III SA/Wa 2444/10 w sprawie ze skargi A. S. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 31 maja 2010 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.
1.1. Wyrokiem z 11 kwietnia 2011 r., sygn. akt III SA/Wa 2444/10, w sprawie ze skargi A. S., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił interpretację indywidualną Ministra Finansów z 31 maja 2010 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług oraz zasądził na rzecz skarżącego koszty postępowania sądowego.
1.2. Przedstawiając stan faktyczny sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że A. S. zwrócił się do Ministra Finansów z wnioskiem o wydanie pisemnej interpretacji w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług. We wniosku wskazał, że prowadzi działalność gospodarczą pod nazwą PPH P., polegającą na sprzedaży hurtowej części samochodowych. Sprzedaż dokumentowana jest wyłącznie fakturami VAT, przy czym firma wystawia ich ok. 125 tysięcy rocznie. Z wystawieniem faktury wiąże się jej ujęcie w elektronicznym systemie sprzedażowym, systemie księgowym oraz rejestrze podatku należnego. System sprzedażowy stale przechowuje kopie faktur, co umożliwia wydrukowanie ich w dowolnym czasie. Przechowywanie kopii wystawionych faktur w postaci materialnej (papierowej) obciąża firmę dodatkowymi kosztami i powoduje problemy z magazynowaniem ogromnej ilości dokumentów. W związku z powyższym wnioskodawca zadał następujące pytanie: czy w przypadku wystawienia faktury dokumentującej sprzedaż towarów możliwe jest przechowywanie kopii faktury w systemie sprzedażowym, w którym została ona wystawiona?