Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 16 marca 2012 r., sygn. I FSK 754/11

Skoro przepis art. 70 §1 Ordynacji podatkowej ma zastosowanie do nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, to może być ona również przedmiotem zabezpieczenia, o którym mowa w art. 70 § 8 tej ustawy.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia NSA Krystyna Chustecka (sprawozdawca), Sędzia WSA (del.), Roman Wiatrowski, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 16 marca 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej S. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 21 grudnia 2010 r., sygn. akt I SA/Łd 750/10 w sprawie ze skargi S. M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 13 kwietnia 2010 r., nr [...] w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za styczeń, luty, marzec 2004 r. oraz nadwyżki podatku naliczonego nad należnym za kwiecień 2004 r. 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od S. M. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w L. kwotę 900 (słownie: dziewięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 21 grudnia 2010 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi: uchylił decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 13 kwietnia 2010 r. w zakresie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za marzec 2004 r., a w pozostałym zakresie skargę S. M. oddalił. Zaskarżoną decyzję wydano w przedmiocie określenia skarżącemu wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za styczeń, luty, marzec 2004 r. oraz nadwyżki podatku naliczonego nad należnym za kwiecień 2004 r.

Z przedstawionego przez Sąd I instancji stanu sprawy wynikało, że na skutek postępowania kontrolnego przeprowadzonego w firmie skarżącego stwierdzone zostały nieprawidłowości w rozliczaniu podatku od towarów i usług. Dotyczyły one podatku naliczonego związanego z zakupem oleju napędowego, który wynikał z faktur wystawionych przez R. Sp. z o.o. i B. Sp. z o.o. W sprawie ustalono, że zakwestionowane faktury nie odzwierciedlają rzeczywistych transakcji gospodarczych, które zostały dokonane, w związku z czym nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00