Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Ochrona drzew a prawo własności w świetle uznania administracyjnego - Wyrok NSA z dnia 14 grudnia 2011 r., sygn. II OSK 1871/10

Ze względu na ochronę środowiska, w szczególności ochronę zadrzewień, usunięcie drzew z terenu nieruchomości może nastąpić tylko w uzasadnionych przypadkach i w granicach uznania administracyjnego, co nie narusza konstytucyjnej zasady ochrony prawa własności (art. 140 k.c.).

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Arkadiusz Despot - Mładanowicz Sędzia NSA Małgorzata Dałkowska - Szary /spr./ Sędzia del. NSA Jerzy Krupiński Protokolant asystent Katarzyna Ślizak po rozpoznaniu w dniu 14 grudnia 2011 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej M. N., J. N., G. M. i A. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 12 maja 2010 r., sygn. akt II SA/Gd 196/10 w sprawie ze skargi M. N., J. N., G. M. i A. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w G. z dnia [...] stycznia 2010 r. nr [...] w przedmiocie zezwolenia na usunięcie drzew oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, wyrokiem z dnia 12 maja 2010 r., sygn. akt II SA/Gd 196/10, oddalił skargę M. N., J. N., G. M. oraz A. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w G. z dnia [...] stycznia 2010 r. nr [...] w przedmiocie zezwolenia na usunięcie drzew.

Powyższy wyrok zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy.

Prezydent Miasta G, decyzją z dnia [...] lipca 2009 r., nr [...], na podstawie art. 83 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. Nr 92, poz. 880 ze zm.) odmówił G. i A. M. oraz M. i J. N. zezwolenia na usunięcie z terenu działki nr [...] km [...] położonej przy ul. M. w G. 284 sztuk drzew, w tym: 42 buków pospolitych, 12 dębów szypułkowych, 10 brzóz brodawkowatych, 8 klonów pospolitych, 212 sosen pospolitych, zinwentaryzowanych zgodnie z załączoną do wniosku tabelą. W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że ww. współwłaściciele działki nr [...] jako przyczynę zamierzonego usunięcia drzew wskazali zamiar jej użytkowania rolniczego - uprawa zbóż i ziemniaków. Organ wskazał, że w dniu 23 kwietnia 2009 r. przeprowadzono oględziny działki, w trakcie których ustalono liczbę drzew i dokonano ich pomiarów. Organ ustalił, iż obszar planowanej wycinki przylega do lasu leżącego w obrębie Parku Krajobrazowego. Drzewa porastają cały teren z wyjątkiem części północno-wschodniej, stanowiącej polanę. Drzewostan ma około 40 lat, pojedyncze drzewa 60-70 Iat. Na większości terenu w wyniku zaniechania upraw rolnych pojawiły się drzewa pionierskie - sosny i brzozy, obecnie już dorosłe i o znacznych rozmiarach. Zaczęło tworzyć się zbiorowisko leśne sosnowe z borówką w podszyciu, na siedlisku buczyny podmokłej, w części zachodniej działki dominuje buk pospolity i sąsiadująca z tym zbiorowiskiem buczyna pomorska. Organ I instancji ustalił, iż do 1988 r. teren działki zgodnie z Ogólnym planem zagospodarowania przestrzennego zatwierdzonego uchwałą Prezydium WRN w G. Nr [...] z [...] lipca 1962 r. przeznaczony był pod uprawy rolne. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego Miasta G. uchwalonym uchwałą Miejskiej Rady Narodowej w G. Nr [...] z [...] lutego 1988 r. teren działki przeznaczony został pod urządzenia obsługi turystyki. Uchwałą Rady Miasta G. Nr [...] z [...] listopada 1994 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Miasta G. działkę nr [...] przeznaczono pod tereny zieleni leśnej. Obecnie teren ten nie jest objęty ustaleniami planu zagospodarowania przestrzennego. Organ wskazał, iż w związku z sąsiedztwem obszarów leśnych w toku postępowania zwracał się do dyrektora Parku Krajobrazowego i Nadleśnictwa w G. o opinię w sprawie planowanej wycinki. Ponadto zgodnie z § 43a pkt 2a Regulaminu Organizacyjnego Urzędu Miasta G. organ wystąpił o opinię do Biura Ogrodnika Miasta, który stwierdził, iż przedmiotowy teren odznacza się wysokimi wartościami krajobrazowymi, a wnioskowane do wycinki drzewa posiadają znaczną wartość przyrodniczą i estetyczną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00