Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 14 grudnia 2011 r., sygn. I OSK 1146/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Irena Kamińska Sędziowie: sędzia NSA Izabella Kulig - Maciszewska (spr.) sędzia del. WSA Ewa Kwiecińska Protokolant asystent sędziego Łukasz Pilip po rozpoznaniu w dniu 14 grudnia 2011 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 16 marca 2011 r. sygn. akt II SA/Wa 2087/10 w sprawie ze skargi W. W. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] października 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania równoważnika pieniężnego za brak lokalu mieszkalnego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 16 marca 2011 r., sygn. akt II SA/Wa 2087/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie - po rozpoznaniu skargi W. W. - uchylił decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] października 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania równoważnika pieniężnego za brak lokalu mieszkalnego oraz decyzję organu I instancji; orzekł, iż zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości oraz zasądził od Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na rzecz skarżącego W. W. kwotę 98 zł (dziewięćdziesiąt osiem złotych), tytułem zwrotu kosztów postępowania.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia Sąd podał, że Komendant Główny Policji decyzją z dnia 16 września 2010 r., odmówił przyznania W. W. równoważnika pieniężnego za brak lokalu mieszkalnego.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ podał, że W. W. w miejscowości, w której pełni służbę ([...]), posiada tytuł prawny do lokalu mieszkalnego, co oznacza, że nie spełnia przesłanek do przyznania równoważnika pieniężnego za brak lokalu mieszkalnego.

W odwołaniu od powyższej decyzji W. W. zarzucił, że posiadany przez niego lokal mieszkalny nie odpowiada normatywnej powierzchni mieszkalnej, przewidzianej dla czterech norm zaludnienia. Wskazując na orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego, zainteresowany podał, że jeżeli posiadany przez niego lub jego małżonka lokal nie spełnia przysługującej mu powierzchni mieszkalnej, w takiej sytuacji - w myśl art. 92 ust. 1 ustawy o Policji - powinien otrzymać równoważnik pieniężny za brak lokalu mieszkalnego, odpowiadający przysługującym mu normom powierzchni mieszkalnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00