Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 22 września 2011 r., sygn. I OSK 1555/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Pocztarek Sędzia NSA Joanna Banasiewicz (spr.) Sędzia del. NSA Leszek Kiermaszek Protokolant: sekretarz sądowy Rafał Jankowski po rozpoznaniu w dniu 22 września 2011 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 14 czerwca 2010 r. sygn. akt II SA/Bd 149/10 w sprawie ze skargi T. B. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy z dnia [...] grudnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie skierowania na badania psychologiczne oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy wyrokiem z dnia 14 czerwca 2010 r. sygn. akt II SA/Bd 149/10, po rozpoznaniu sprawy ze skargi T.B. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy z dnia [...] grudnia 2009 r., nr [...]w przedmiocie skierowania na badania psychologiczne uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Komendanta Miejskiego Policji w T. z dnia [...] listopada 2009 r., nr [...].

Powyższe rozstrzygnięcie Sąd ten poprzedził następującymi ustaleniami faktycznymi i oceną prawną:

Decyzją z dnia [...] listopada 2009 r., nr [...]Komendant Miejski Policji w T. skierował T.B. na badania psychologiczne, wskazując, iż w okresie od dnia 15 sierpnia 2008 r. do 20 maja 2009 r. skarżący dopuścił się wielokrotnego naruszenia przepisów ruchu drogowego za co otrzymał łącznie 28 punktów.

Decyzją z dnia [...] grudnia 2009 r., nr [...]Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy, po rozpatrzeniu odwołania T.B., utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję, stwierdzając, że T.B. w okresie jednego roku przekroczył liczbę 24 punktów za naruszenie przepisów ustawy - Prawo o ruchu drogowym. Organ odwoławczy zwrócił uwagę, że w przepisach ustawy jest mowa o przekroczeniu przez kierującego pojazdem 24 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego, czyli o punktach przypisanych kierowcy, a nie o punktach wpisanych do ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego. Wprawdzie w § 9 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 grudnia 2002 r. w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego (Dz.U. Nr 236, poz. 1998 ze zm.) wskazano, że osoba zainteresowana ma prawo uzyskać od Policji ustną informację lub zaświadczenie o wpisach ostatecznych lub tymczasowych dotyczących punktów odpowiadających dokonanym przez siebie naruszeniom, niemniej z przepisów ustawy - Prawo o ruchu drogowym nie wynika, aby takie zaświadczenie lub informacja były wiążące dla organów administracji prowadzących postępowanie administracyjne w sprawie skierowania na egzamin sprawdzający kwalifikację do kierowania pojazdami. Ponadto zauważono, że skarżący wiedział ile punktów przyznano mu za naruszenie przepisów ruchu drogowego, co wynika z formularza mandatu karnego. Fakt odbycia szkolenia nie mógł powodować zmniejszenia liczby otrzymanych przez niego punktów, gdyż już przed rozpoczęciem szkolenia przekroczył liczbę 24 punktów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00