Wyrok NSA z dnia 22 września 2011 r., sygn. I OSK 1555/10
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Pocztarek Sędzia NSA Joanna Banasiewicz (spr.) Sędzia del. NSA Leszek Kiermaszek Protokolant: sekretarz sądowy Rafał Jankowski po rozpoznaniu w dniu 22 września 2011 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 14 czerwca 2010 r. sygn. akt II SA/Bd 149/10 w sprawie ze skargi T. B. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy z dnia [...] grudnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie skierowania na badania psychologiczne oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy wyrokiem z dnia 14 czerwca 2010 r. sygn. akt II SA/Bd 149/10, po rozpoznaniu sprawy ze skargi T.B. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy z dnia [...] grudnia 2009 r., nr [...]w przedmiocie skierowania na badania psychologiczne uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Komendanta Miejskiego Policji w T. z dnia [...] listopada 2009 r., nr [...].
Powyższe rozstrzygnięcie Sąd ten poprzedził następującymi ustaleniami faktycznymi i oceną prawną:
Decyzją z dnia [...] listopada 2009 r., nr [...]Komendant Miejski Policji w T. skierował T.B. na badania psychologiczne, wskazując, iż w okresie od dnia 15 sierpnia 2008 r. do 20 maja 2009 r. skarżący dopuścił się wielokrotnego naruszenia przepisów ruchu drogowego za co otrzymał łącznie 28 punktów.
Decyzją z dnia [...] grudnia 2009 r., nr [...]Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy, po rozpatrzeniu odwołania T.B., utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję, stwierdzając, że T.B. w okresie jednego roku przekroczył liczbę 24 punktów za naruszenie przepisów ustawy - Prawo o ruchu drogowym. Organ odwoławczy zwrócił uwagę, że w przepisach ustawy jest mowa o przekroczeniu przez kierującego pojazdem 24 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego, czyli o punktach przypisanych kierowcy, a nie o punktach wpisanych do ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego. Wprawdzie w § 9 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 grudnia 2002 r. w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego (Dz.U. Nr 236, poz. 1998 ze zm.) wskazano, że osoba zainteresowana ma prawo uzyskać od Policji ustną informację lub zaświadczenie o wpisach ostatecznych lub tymczasowych dotyczących punktów odpowiadających dokonanym przez siebie naruszeniom, niemniej z przepisów ustawy - Prawo o ruchu drogowym nie wynika, aby takie zaświadczenie lub informacja były wiążące dla organów administracji prowadzących postępowanie administracyjne w sprawie skierowania na egzamin sprawdzający kwalifikację do kierowania pojazdami. Ponadto zauważono, że skarżący wiedział ile punktów przyznano mu za naruszenie przepisów ruchu drogowego, co wynika z formularza mandatu karnego. Fakt odbycia szkolenia nie mógł powodować zmniejszenia liczby otrzymanych przez niego punktów, gdyż już przed rozpoczęciem szkolenia przekroczył liczbę 24 punktów.