Wyrok NSA z dnia 2 wrzenia 2011 r., sygn. II OSK 2547/10
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Barbara Adamiak Sędziowie NSA Andrzej Gliniecki del. NSA Zofia Flasińska (spr.) Protokolant asystent sędziego Kamil Strzępek po rozpoznaniu w dniu 2 września 2011 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej J. T.-K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 9 września 2010 r. sygn. akt II SA/Gd 315/10 w sprawie ze skargi J. T.-K. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] marca 2010 r. nr [...] w przedmiocie przyznania uprawnień kombatanckich oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 9 września 2010 r. (sygn. akt II SA/Gd 315/10) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę J. T. - K. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] marca 2010 r. utrzymującą w mocy decyzję własną z dnia [...] lutego 2010 r. o odmowie przyznania wnioskodawczyni uprawnień kombatanckich.
Wyrok ten został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.
J. T. - K. wystąpiła z wnioskiem o przyznanie jej uprawnień kombatanckich, wskazując, iż jako dziecko wraz z rodzicami i bratem została wywieziona do Niemiec na roboty przymusowe, jej rodzina w wyniku deportacji utraciła swój dobytek, a po zakończeniu działań wojennych nie mogła powrócić do Polski z uwagi na umieszczenie w angielskim obozie internowania.
Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych decyzją z dnia [...] lutego 2010 r. odmówił przyznania wnioskodawczyni uprawnień kombatanckich, a następnie, po ponownym rozpatrzeniu sprawy, decyzją z dnia [...] marca 2010 r. organ utrzymał w mocy tę decyzję.
W uzasadnieniu swojego stanowiska organ wskazał, iż nie neguje dotkliwości zdarzeń, które dotknęły stronę, jednak wszelkie podejmowane przez organ decyzje muszą znajdować oparcie w treści obowiązujących przepisów prawa. Ustawa z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego enumeratywnie wylicza działalność, która może być uznana za działalność kombatancką lub działalność z nią równoważną, uzasadniającą przyznanie uprawnień kombatanckich. Wskazywana przez stronę okoliczność deportacji do prac przymusowych nie została przewidziana przez ustawodawcę jako tytuł uprawniający do uzyskania uprawnień kombatanckich. Organ podkreślił, iż strona otrzymuje świadczenie pieniężne z tego tytułu na podstawie decyzji Kierownika Urzędu z dnia [...] sierpnia 2005 r. wydanej w oparciu o art. 2 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 31 maja 1996 r. o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich.