Wyrok NSA z dnia 26 maja 2011 r., sygn. II OSK 922/10
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Anna Łuczaj ( spr. ) Sędziowie Sędzia NSA Małgorzata Dałkowska-Szary Sędzia del. WSA Aleksandra Łaskarzewska Protokolant Michał Zawadzki po rozpoznaniu w dniu 26 maja 2011 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej M. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 19 stycznia 2010 r. sygn. akt II SA/Bk 759/09 w sprawie ze skargi M. K. na decyzję Wojewody Podlaskiego z dnia [...] września 2009 r. nr [...] w przedmiocie wymeldowania z pobytu stałego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 19 stycznia 2010 r. ( sygn. akt II SA/Bk 759/09) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku oddalił skargę M. K. na decyzję Wojewody P. z dnia [...] września 2009 r. w przedmiocie wymeldowania z pobytu stałego.
W uzasadnieniu wyroku sąd podał, iż pismem z dnia [...] kwietnia 2009r. M. K. wniósł o wymeldowanie jego byłej żony M. K. z lokalu nr [...], położonego w D. przy ul. J.P. Wniosek uzasadnił tym, że jego była żona nie mieszka pod tym adresem od 4 marca 2007r. Wyrokiem Sądu Okręgowego w Białymstoku z dnia 23 października 2007r. w sprawie I C 1334/07 rozwiązano przez rozwód związek małżeński stron. Następnie na mocy ugody strony dokonały podziału majątku i m. in. ustaliły, iż nieruchomość położona w D. przy ul. J.P. [...] przypadnie na wyłączną własność M. K.
Decyzją z dnia [...] maja 2009 r. Burmistrz D. orzekł o wymeldowaniu z pobytu stałego M. K. z wyżej wskazanego adresu. W wyniku zaskarżenia przez M. K. tej decyzji, Wojewoda P. decyzją z dnia [...] czerwca 2009 r. uchylił ją z przyczyn formalnych.
W ponownie przeprowadzonym postępowaniu przed organem I instancji zapadły podobne ustalenia, co skutkowało wydaniem przez Burmistrza D. decyzji z dnia [...] sierpnia 2009r. Nr [...] o wymeldowaniu.
W odwołaniu od powyższej decyzji M. K. zarzuciła naruszenie przepisów postępowania, tj. art. 7, 77 § 1, 80 i 107 § 3 k.p.a. i przepisu prawa materialnego, tj. art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974r. o ewidencji i dowodach osobistych (Dz. U. z 2001r. Nr 87, poz. 960 ze zm.). W ocenie skarżącej organ I instancji nienależycie rozważył i ocenił zebrany materiał dowodowy w sprawie, a w szczególności jej wyjaśnienia co do charakteru i trwałości opuszczenia lokalu położonego w D. przy ul. J. P. [...]. Ponadto organ I instancji oparł stan faktyczny sprawy wyłącznie na wyjaśnieniach jej byłego męża oraz zeznaniach świadków P. K. oraz J. K. i G. B. - członków rodziny byłego męża, skonfliktowanych z nią i tym samym stronniczych. M. K. podniosła, że musiała wyprowadzić się z przedmiotowego lokalu z uwagi na presję psychiczną jej byłego męża i jego rodziny. Nie jest więc prawdą, że zerwała więzi z miejscem stałego zameldowania, gdyż sama dobrowolnie nie zabrała swoich rzeczy osobistych (były mąż cześć wyrzucił na ulicę); poza tym za rok 2008, podobnie jak za lata wcześniejsze, opłacała podatek od nieruchomości i pod adresem zameldowania ma zarejestrowaną działalność gospodarczą.