Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 27 kwietnia 2011 r., sygn. II OSK 736/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Anna Łuczaj ( spr. ) Sędziowie Sędzia NSA Marek Stojanowski Sędzia del. NSA Janina Kosowska Protokolant Elżbieta Maik po rozpoznaniu w dniu 27 kwietnia 2011 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej M. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 16 grudnia 2009 r. sygn. akt II SA/Wa 1518/09 w sprawie ze skargi M. D. na orzeczenie Rejonowej Wojskowej Komisji Lekarskiej w Warszawie z dnia [...] czerwca 2009 r. nr [...] w przedmiocie uznania za niezdolnego do zawodowej służby wojskowej 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie do ponownego rozpoznania, 2. zasądza od Rejonowej Wojskowej Komisji Lekarskiej w Warszawie na rzecz M. D. kwotę 260 (słownie: dwieście sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 16 grudnia 2009 r., sygn. akt II SA/Wa 1518/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę M. D. na orzeczenie Rejonowej Wojskowej Komisji Lekarskiej w Warszawie z dnia [...] czerwca 2009 r. nr [...] w przedmiocie uznania za niezdolnego do zawodowej służby wojskowej.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia Sąd podał, że Rejonowa Wojskowa Komisja Lekarska w Warszawie (zwana dalej "RWKL") orzeczeniem z dnia [...] czerwca 2009 r. nr [...], działając na podstawie § 4 pkt 1 w związku z § 31 i 32 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 10 maja 2004 r. w sprawie orzekania o zdolności do zawodowej służby wojskowej oraz właściwości i trybu postępowania wojskowych komisji lekarskich w tych sprawach (Dz. U. Nr 133, poz. 1422 z późn. zm.) - zwanego dalej "rozporządzeniem" oraz art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.), utrzymała w mocy orzeczenie Terenowej Wojskowej Komisji Lekarskiej w L. (zwaną dalej "TWKL") z dnia [...] grudnia 2008 r. nr [...] w sprawie uznania M. D. za niezdolnego do zawodowej służby wojskowej - kategoria N. Organ wskazał, iż M. D. na wniosek Komendanta Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Z. został skierowany do TWKL w L. w celu określenia zdolności do służby wojskowej. Po odbyciu stosownych badań i konsultacji specjalistycznych oraz w oparciu o przedstawioną przez samego badanego dokumentacją lekarską TWKL wydała orzeczenie, w którym w grupie schorzeń stanowiących przyczynę niezdolności do zawodowej służby wojskowej, inwalidztwa trzeciej grupy ogólnego stanu zdrowia, bez związku ze służbą wojskową ujęła choroby wymienione w § 39 pkt 2, § 1 pkt 8 i § 60 pkt 1 rozporządzenia. Natomiast w grupie schorzeń współistniejących, ale nie stanowiących o inwalidztwie komisja ujęła schorzenia wymienione w § 79 pkt 2, § 39 pkt 5, § 48 pkt 10, § 44 pkt 6, § 65 pkt 1, § 2 pkt 1 rozporządzenia. Wszystkie wymienione schorzenia zostały uznane za pozostające bez związku ze służbą wojskową. W związku z zaskarżeniem orzeczenia TWKL - RWKL przeprowadziła ponowną konsultację specjalistyczną, która potwierdziła rozpoznane przez TWKL schorzenia. Organ odwoławczy uznał, iż przepisy określające związek przyczynowy schorzeń ze służbą wojskową, tj. zał. Nr 1 i zał. Nr 2 do rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 31 marca 2003 r. (Dz.U. Nr 62, poz. 567) nie znajdują w przypadku M. D. zastosowania. RWKL podkreśliła, iż wojskowe komisje lekarskie opierają się o aktualne badania lekarskie i przeprowadzone w toku postępowania orzeczniczego badania i konsultacje specjalistyczne oraz dokumentację medyczną samego badanego. Dokumentacja ta była na tyle obszerna, że nie było konieczności jej rozszerzania o dodatkowe badania czy obserwację szpitalną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00