Wyrok NSA z dnia 2 marca 2011 r., sygn. II OSK 399/10
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Wiesław Kisiel Sędziowie sędzia NSA Joanna Runge - Lissowska sędzia del. WSA Elżbieta Kremer /spr./ Protokolant Marcin Sikorski po rozpoznaniu w dniu 2 marca 2011 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej J. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 2 grudnia 2009 r. sygn. akt IV SA/Po 647/09 w sprawie ze skargi J. P. na decyzję Wojewody Wielkopolskiego z dnia [...] czerwca 2009 r. nr [...] w przedmiocie wymeldowania oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 2 grudnia 2009r. sygn.akt IV SA/Po 647/09 oddalił skargę J. P. na decyzję Wojewody Wielkopolskiego z dnia [...] czerwca 2009r. nr [...] w przedmiocie wymeldowania.
Wyrok został wydany w następujących okolicznościach sprawy.
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] czerwca 2009r. wydaną na podstawie art.138 § 2 kpa w zw. z art. 15 ust.2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych ( Dz.U. z 2006r. Nr 139, poz.993 ze zm. ) Wojewoda Wielkopolski uchylił decyzję Prezydenta Miasta Poznania z dnia [...] lutego 2009r. nr [...] o wymeldowaniu E. P. z pobytu stałego w lokalu przy ul. [...] w Poznaniu .
Z uzasadnienia zaskarżonej decyzji oraz akt sprawy wynika, że J. P. wystąpił do organu I instancji o wymeldowanie stryja E. P. podając, że od sierpnia 2007r. nie zamieszkuje w miejscu stałego zameldowania. W toku postępowania ustalono, że przedmiotowy budynek znajduje się na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowców przy ul. [...] w Poznaniu, a członkiem Polskiego Związku Działkowców i użytkownikiem działki nr 66 jest J. P. na podstawie uchwały Zarządu nr [...] z dnia [...] marca 1990r., po uprzednim zrzeczeniu się praw członkowskich przez Irenę P.. Budynek składa się z dwóch odrębnych lokali jeden z nich zajmuje J. P. z rodziną, a drugi zajmował E. P.. W trakcie postępowania organ I instancji po przeprowadzeniu postępowania dowodowego ustalił, że E. P. opuścił miejsce stałego zameldowania, jednak mimo przeprowadzenia szeregu dowodów nie ustalił aktualnego miejsca pobytu E. P., stąd zarówno zawiadomienie o wszczęciu postępowania jak i decyzja organu I instancji zostały przesłane na adres stałego zameldowania. W odwołaniu od decyzji E. P. podniósł, że działka została przepisana na J. P. za pomocą czynu przestępczego mimo, że na niej zamieszkiwał. Podał, że w lokalu tym przebywa co najmniej 3 dni w tygodniu, równocześnie podał, że nie mógł przebywać pod spornym adresem, albowiem J. P. pozbawił go dostępu do toalety. Podniósł również, że przyjaźni się z L. B., który jest rodziną zastępczą jego córki i często u niego przebywa w K. ul. [...].