Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 23 lutego 2011 r., sygn. I OSK 2033/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jan Paweł Tarno (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Janina Antosiewicz Sędzia del. WSA Anna Klotz Protokolant st. inspektor sądowy Tomasz Zieliński po rozpoznaniu w dniu 23 lutego 2011 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J. R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 8 lipca 2010 r. sygn. akt I SA/Wa 330/10 w sprawie ze skargi J. R. na decyzję Rektora Uniwersytetu Warszawskiego z dnia [...] grudnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie skreślenia z listy studentów oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 8 lipca 2010 r., I SA/Wa 330/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę J. R. na decyzję Rektora Uniwersytetu Warszawskiego z [...] grudnia 2009 r., nr [...] w przedmiocie skreślenia z listy studentów. W uzasadnieniu stwierdził, że podstawę prawną kwestionowanych przez skarżącego decyzji stanowi art. 190 ust. 2 pkt 2 ustawy z 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 164, poz. 1365 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem kierownik podstawowej jednostki organizacyjnej może skreślić studenta z listy studentów w przypadku nieuzyskania zaliczenia semestru lub roku w określonym terminie. Wydając decyzję na tej podstawie prawnej organy uczelni działają w ramach tzw. uznania administracyjnego swobodnie decydując o tym, czy w danym przypadku wystąpiły przesłanki określone w tym przepisie. W sprawie zakończonej decyzją uznaniową rola Sądu sprowadza się do oceny, czy organy orzekające w sprawie działały zgodnie z prawem i czy nie przekroczyły granic "uznania administracyjnego".

Dokonując kontroli wydanych w sprawie decyzji Rektora Uniwersytetu Warszawskiego z [...] grudnia 2009 r., nr [...] i decyzji Kierownika Uniwersyteckiego Kolegium [...] Uniwersytetu Warszawskiego z [...] listopada 2009 r. Sąd uznał, że decyzje te są zgodne z prawem, a organy przy załatwieniu sprawy działały w granicach uznania administracyjnego. Wbrew temu, co twierdzi skarżący organy obu instancji w uzasadnieniu decyzji wskazały powody skreślenia J. R. z listy studentów pierwszego roku studiów stacjonarnych pierwszego stopnia, prowadzonych w roku akademickim 2008/2009. Okoliczności, na które powołały się organy mają pokrycie w materiale dowodowym sprawy. Z akt wynika, że skarżący uzyskał zgodę na odbywanie studiów w ramach indywidualnego toku. Ze znajdującego się w aktach sprawy pisma z [...] października 2008 r. i zgody na indywidualny tok studiów wynikało, że skarżący miał do 30 września 2009 r. (§ 16 ust. 1 regulaminu studiów na Uniwersytecie Warszawskim) zrealizować następujące przedmioty: z grupą D-I-3 PNJA - komunikacja ustna, z grupą D-I-5 PNJA - czytanie tekstów na poziomie akademickim i fonetykę, z grupą D-I-2 PNJA - pisanie na poziomie akademickim. Z karty okresowych osiągnięć studenta, wykazu ocen i listy niezliczonych przedmiotów wynika, że skarżący nie zaliczył bądź nie został sklasyfikowany z: PNJA - komunikacja ustna, PNJA - czytanie na poziomie akademickim, PNJA - pisanie na poziomie akademickim. Wobec niezaliczenia przedmiotów z bloku PNJA, nie został dopuszczony do egzaminu z PNJA (pismo M. B. z [...] października 2009 r.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00