Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 26 stycznia 2011 r., sygn. II OSK 1967/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Włodzimierz Ryms (spr.) sędzia NSA Jacek Chlebny sędzia del. NSA Janina Kosowska Protokolant Karolina Kubik po rozpoznaniu w dniu 26 stycznia 2011 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Z. I. i Z. I. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 12 sierpnia 2009 r. sygn. akt II SA/Gd 249/09 w sprawie ze skargi Z. I. i Z. I. na decyzję Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Gdańsku z dnia [...] lutego 2009 r. nr [...] w przedmiocie rozbiórki obiektu budowlanego 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Gdańsku, 2. zasądza od Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Gdańsku na rzecz skarżących Z. I. i Z. I. kwotę 590 (słownie: pięćset dziewięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 12 sierpnia 2009 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę Z. I. i Z. I. na decyzję Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Gdańsku z dnia (...) lutego 2009 r. utrzymującą w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. z dnia (...) września 2008 r., którą orzeczono o braku podstaw do wydania nakazu rozbiórki wiaty.

W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.

Pomorski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Gdańsku decyzją z dnia (...) lutego 2009 r. utrzymał w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. z dnia (...) września 2008 r., stwierdzającą brak podstaw do wydania nakazu rozbiórki wiaty usytuowanej na terenie posesji przy ul. A. (...) w G. oraz wskazującą na brak możliwości zastosowania art. 40 ustawy z dnia 27 października 1974 r. Prawo budowlane (Dz. U. Nr 38, poz. 229 ze zm.). W uzasadnieniu organ stwierdził, że przedmiotowy obiekt został wybudowany w 1987 r., co potwierdzają ustalenia z oględzin przeprowadzonych w dniu 8 października 1999 r. oraz w dniu 16 czerwca 2008 r. oraz inwentaryzacja budowlana do projektu nadbudowy domu, zatwierdzonego decyzją Prezydenta Miasta G. z dnia (...) września 1994 r. Budowa wiaty została zakończona w 1987 r. i obiekt ten był użytkowany. Kolejne roboty budowlane w tym obiekcie, po dniu 1 stycznia 1995 r., kiedy wiata była już użytkowana, nie świadczą o zakończeniu budowy dopiero w późniejszym okresie. Kwestia legalności wykonanych w późniejszym okresie robót budowlanych, może być w uzasadnionym przypadku przedmiotem ewentualnego odrębnego postępowania. Z tych przyczyn, według organu drugiej instancji, zebrany materiał dowodowy pozwalał stwierdzić, że przedmiotowy obiekt został wybudowany bez pozwolenia na budowę przed dniem 1 stycznia 1995 r., a więc w okresie obowiązującej wówczas ustawy z dnia 27 października 1974 r. Prawo budowlane. Na podstawie art. 103 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 ze zm.), do obiektów wybudowanych bez wymaganego prawem pozwolenia na budowę, których budowa została zakończona przed dniem wejścia w życie tej ustawy, stosuje się przepisy dotychczasowe, czyli przepisy Prawa budowlanego z 1974 r. Ocena przesłanek uzasadniających nakaz rozbiórki obiektu budowlanego przewidzianych w art. 37 ust. 1 Prawa budowlanego z 1974 r. winna być dokonywana według stanu prawnego obowiązującego w okresie budowy tego obiektu. W ocenie organu odwoławczego nie zachodzą przesłanki do rozbiórki tego obiektu wybudowanego bez pozwolenia na budowę, na podstawie art. 37 ust.1 pkt 1 Prawa budowlanego z 1974 r., ponieważ drewniana wiata dobudowana do budynku mieszkalnego jest na terenie, który nie został wyłączony z tego rodzaju zabudowy, wiata nie powoduje niebezpieczeństwa dla ludzi i mienia oraz nie pogarsza warunków zdrowotnych i użytkowych. Nie zachodzą także inne ważne przyczyny w rozumieniu art. 37 ust. 2 Prawa budowlanego z 1974 r., które uzasadniałyby nakaz rozbiórki tego obiektu budowlanego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00