Wyrok NSA z dnia 16 listopada 2011 r., sygn. II GSK 1144/10
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Anna Stec Sędzia NSA Maria Jagielska (spr.) Sędzia del. WSA Piotr Pietrasz Protokolant Karolina Mamcarz po rozpoznaniu w dniu 16 listopada 2011 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej "P." Spółki z o.o. w S. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 13 maja 2010 r., sygn. akt V SA/Wa 370/10 w sprawie ze skargi "P." Spółki z o.o. w S. W. na postanowienie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia [...] grudnia 2009 r., nr [...] w przedmiocie zaświadczeń o pomocy de minimis oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem objętym skargą kasacyjną Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. oddalił skargę P. sp. z o.o. w S. W. na decyzję Ministra Pracy i Polityki Społecznej w przedmiocie wydania zaświadczenia o pomocy de minimis.
Sąd I instancji przyjął za podstawę rozstrzygnięcia następujące ustalenia faktyczne.
Skarżąca [...] kwietnia 2009 r. zwróciła się do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (dalej PFRON) o wydanie zaświadczenia o pomocy de minimis, ponieważ dokonała zakupu samochodu w ramach indywidualnego programu rehabilitacji pracownika. Strona wskazała, że zakup samochodu wraz z ubezpieczeniem zmniejsza ograniczenia zawodowe wynikające ze stopnia i rodzaju niepełnosprawności pracownika, nawet jeśli, tak jak w przedmiotowej sprawie, pojazd nie jest w szczególny sposób dostosowany. Zaznaczono, iż wyposażenie stanowiska pracy w samochód (posiadający czujniki cofania oraz wspomaganie kierownicy) spowodowało likwidację bariery transportowej pracownika oraz zmniejszyło utrudnienia w samodzielnym wykonywaniu pracy, w wywiązywaniu się z obowiązków służbowych wynikających z funkcji prezesa zarządu spółki, które wymaga utrzymywania kontaktów z kontrahentami a także monitorowania miejsc wykonywania usług.
Prezes Zarządu PFRON na podstawie art. 219 w zw. z art. 123 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. nr 98, poz. 1071 z 2000 r. ze zm., dalej Kpa.) w związku z art. 33 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. nr 14, poz. 92 z 2008 r., ze zm.; dalej ustawa o rehabilitacji zawodowej) oraz rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2007 r. w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (Dz.U. nr 245, poz. 1810 ze zm.; dalej rozporządzenie), postanowieniem z dnia [...] października 2009 r. odmówił wydania zaświadczenia o pomocy de minimis z uwagi na fakt, że zakup nie wpłynął na zmniejszenie ograniczeń zawodowych wynikających z rodzaju i stopnia niepełnosprawności pracownika. Organ zaznaczył, że dokonany zakup służyć ma jedynie poprawie komfortu pracy wykonywanej przez prezesa zarządu Spółki.