Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 12 kwietnia 2011 r., sygn. I GSK 212/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Myślińska Sędziowie NSA Jan Bała Czesława Socha (spr.) Protokolant Konrad Piasecki po rozpoznaniu w dniu 12 kwietnia 2011 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej T. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we W. z dnia 28 lutego 2008 r. sygn. akt I SA/Wr 1403/06 w sprawie ze skargi T. P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] sierpnia 2006 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od T. P. na rzecz Dyrektora Izby Celnej we W. kwotę 5.400 (pięć tysięcy czterysta) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny we W. wyrokiem z dnia 28 lutego 2008 r., sygn. akt I SA/Wr 1403/06 oddalił skargę T. P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] sierpnia 2006 r., nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym z następującym uzasadnieniem.

Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej we W. decyzją dnia [...] maja 2006 r., określił wobec T. P. zobowiązanie w podatku akcyzowym za poszczególne miesiące 2003 r. z uwzględnieniem stawki podatkowej przewidzianej dla oleju napędowego.

Z ustaleń organu wynika, że Skarżący prowadził działalność w zakresie obrotu hurtowego i detalicznego paliwami, tj. olejem napędowym (sprzedaż hurtowa), olejem opałowym (sprzedaż hurtowa i detaliczna) oraz niewielką ilością etyliny. Przeprowadzone w firmie T. P. czynności kontrolne ujawniły nieprawidłowości dotyczące sprzedaży oleju opałowego. W okresie od stycznia do listopada 2003 r. (w grudniu 2003 wystąpiła sprzedaż oleju opałowego). Dokonano mniejszej ilości sprzedaży oleju opałowego niż dokonane w tym okresie zakupy a z zestawienia ilości zakupionego i sprzedanego w tym czasie towaru wynikała różnica w wysokości 1116 litrów oleju opałowego i wykazano w końcowym remanencie stan magazynowy zero. Mając na uwadze, że nie dysponowano jakimikolwiek urządzeniami magazynowymi, a dostawa następowała bezpośrednio do odbiorców, organ podatkowy uznał, że wskazana powyżej różnica stanowi nieudokumentowany rozchód, który przypisano do miesiąca listopada 2003 r. opodatkowując go według stawki właściwej dla oleju napędowego. Poddano szczegółowej analizie także sprzedaż oleju opałowego na cele grzewcze, a zwłaszcza składane przez nabywców oświadczenia o przeznaczeniu na ten cel nabywanego oleju. Ujawniono, że na 294 sprawdzone oświadczenia 242 zawierają nieprawdziwe informacje o nabywcach, nie figurowali oni w ewidencjach urzędowych prowadzonych przez właściwe urzędy miejskie i urzędy skarbowe, wśród tych oświadczeń 2 pochodziły od osób zmarłych przed datą wystawienia oświadczenia. W przypadku 41 oświadczeń ujawniono jednie zgodność danych osobowych zaś pozostałe informacje nie były już zgodne. Taki zakres posiadanej wiedzy pozwolił organom podatkowym na dotarcie do osób o wskazanych w oświadczeniach nazwiskach, bez możliwości dalszej ich identyfikacji, celem szczegółowego wyjaśnienia sprawy, przesłuchano wszystkie te osoby, które zaprzeczały aby kiedykolwiek dokonywały zakupu w firmie podatnika. W przypadku 11 osób dane adresowe i osobowe zawarte w oświadczeniach odpowiadały danym zawartym w urzędowych bazach danych. Osoby te przesłuchane zeznały, że nigdy nie kupowały oleju opałowego w firmie podatnika. W jednym przypadku nabywca Z. M. potwierdził, że sporządził i podpisał oświadczenie o nabyciu oleju opałowego, jednakże nie w ilości wykazanej w okazanym mu dokumencie. Analiza oświadczeń ujawniła w kilku przypadkach rozbieżności polegające na braku przyporządkowania oświadczeń do jakiegokolwiek paragonu. Ustalono również, że do niektórych paragonów przyporządkowano dwa oświadczenia albo żadnego. Organ zatem zakwestionował autentyczność wszystkich oświadczeń przyjmując, że podatnik nie dokonał sprzedaży wykazywanego w nim oleju opałowego na cele grzewcze i określił podatnikowi zobowiązanie w podatku akcyzowym za miesiące od stycznia do grudnia 2003 r., z uwzględnieniem stawki podatkowej przewidzianej dla oleju napędowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00