Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 12 stycznia 2011 r., sygn. I GSK 669/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Kisielewicz Sędzia NSA Zofia Borowicz Sędzia del. WSA Krystyna Czajecka-Szpringer (spr.) Protokolant Patrycja Kozłowska po rozpoznaniu w dniu 12 stycznia 2011 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej M. C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w S. z dnia 18 czerwca 2009 r. sygn. akt I SA/Sz 169/09 w sprawie ze skargi M. C. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w S. z dnia [...] 2008 r. nr [...] w przedmiocie nakazania zniszczenia towaru 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od M. C. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w S. kwotę 180 zł (sto osiemdziesiąt złoty) tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 18 czerwca 2009 r., sygn. akt I SA/Sz 169/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny w S. oddalił skargę M. C. na decyzje Dyrektora Izby Celnej w S. z dnia [...] listopada 2008 r. nr [...] w przedmiocie nakazania zniszczenia towaru.

Sąd I instancji przyjął za podstawę rozstrzygnięcia następujące ustalenia faktyczne.

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] listopada 2008 r. Dyrektor Izby Celnej w S[...] utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w S[...] z dnia [...] maja 2008 r. nakazującą zniszczenie samochodu osobowego marki O. K. nr nadwozia [...], rok produkcji 1988, przechowywanego na parkingu Izby Celnej w S.

W uzasadnieniu Sąd podał, że w dniu [...] sierpnia 2000 r. funkcjonariusze Straży Granicznej w K. M. zatrzymali do kontroli granicznej samochód osobowy Marki O. K. o nr rejestracyjnych [...], którym kierowała J. N. W trakcie przesłuchania J. N. oświadczyła, iż samochodem tym wjechała na terytorium Polski razem z M. C. przez przejście graniczne w K. M. C. wrócił do Niemiec autobusem pozostawiając jej samochód do dyspozycji.

W dniu [...] września 2000 r. zostało wszczęte dochodzenie w sprawie o przestępstwo skarbowe, polegające na nie dokonaniu powrotnego wywozu na przełomie II i III kwartału 2000 r. przez osobę uprawnioną do korzystania z procedury odprawy czasowej na podstawie zgłoszenia w formie ustnej samochodu O. K. nr nadwozia [...], rok produkcji 1988. Sąd Rejonowy w E. Zamiejscowy X Wydział Cywilno-Karny wyrokiem sygn. akt X Ks 84/00 z dnia 10 stycznia 2001 r. uznał M. C. winnego popełnienia przestępstwa skarbowego w myśl art. 88 § 2 k.k.s. oraz na podstawie art. 30 § 1 i 3 k.k.s. orzekł środek karny w postaci przepadku na rzecz Skarbu Państwa samochodu osobowego. Następnie wyrokiem sygn. akt II 1 Ka 383/01 z dnia 14 marca 2002 r. Sąd Okręgowy w E. II Wydział Karny zmienił wyrok Sądu Rejonowego w E. z dnia 10 stycznia 2001 r. w ten sposób, że uchylił orzeczenie o środku karnym, a w pozostałej części zaskarżony wyrok utrzymał w mocy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00