Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 8 grudnia 2011 r., sygn. I FSK 1743/11
Przyjęcie, że dana osoba fizyczna, sprzedając działki budowlane, działa w charakterze podatnika prowadzącego handlową działalność gospodarczą (jako handlowiec) wymaga ustalenia, że jej działalność w tym zakresie przybiera formę zawodową (profesjonalną), czyli stałą (powtarzalność czynności i zamiar wykazany obiektywnymi dowodami ich kontynuacji), a w konsekwencji zorganizowaną; przesłanka "stałości" działalności gospodarczej wynika z porównania art. 9 i art. 12. dyrektywy 2006/112/WE, gdyż skoro art. 12 wprowadza, jako zasadę szczególną, możliwość uznania za podatnika także podmiotów wykonujących działalność gospodarczą w sposób sporadyczny (okazjonalny), to oznacza, iż zasadą ogólną jest, by działalność gospodarcza musiała być wykonywana w sposób niesporadyczny (stały).
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Chustecka (sprawozdawca), Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia NSA Artur Mudrecki, Protokolant Dariusz Rosiak, po rozpoznaniu w dniu 8 grudnia 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 4 listopada 2009 r. sygn. akt I SA/Po 424/09 w sprawie ze skargi B. B. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 6 stycznia 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 4 listopada 2009 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w sprawie ze skargi B. B. uchylił interpretację Ministra Finansów z dnia 6 stycznia 2009 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.
Z przedstawionego przez Sąd I instancji stanu sprawy wynikało, że skarżąca złożyła wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego. Wskazała, że zamierza w najbliższym czasie sprzedać działkę nr [...] wchodzącą w skład posiadanego gospodarstwa rolnego. Działka [...] jest gruntem rolnym nie objętym planem zagospodarowania przestrzennego. Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z dnia 25 września 2008r. ustanowiło dla tej działki warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie zespołu hotelowo-serwisowego. Zakup wszystkich gruntów związany był wyłącznie z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, a nie z zamiarem ich dalszej odsprzedaży. Obecnie wnioskodawczyni ma zamiar sprzedać m.in. wskazaną działkę z uwagi na jej usytuowanie. Znajduje się ona w bezpośrednim sąsiedztwie trasy szybkiego ruchu oraz wiaduktów. Oświadczyła, że na powyższym gruncie nie prowadziła pozarolniczej działalności gospodarczej. Mąż natomiast wynajmuje dom i pomieszczenia użytkowe, przy czym najem rozlicza według skali podatkowej. Grunty rolne nie są terenami budowlanymi. Z tego tytułu jest również podatnikiem podatku od towarów i usług. Wnioskodawczyni oświadczyła, że ona i jej mąż są osobami fizycznymi, a grunty rolne są ich majątkiem osobistym.