Wyrok NSA z dnia 22 grudnia 2011 r., sygn. II FSK 2082/11
Przenośny pawilon handlowy, którego opodatkowania podatkiem od nieruchomości domaga się skarżąca, nie stanowi budowli w rozumieniu art. 3 pkt 3 Prawa budowlanego, nie jest także budowlą w rozumieniu art. 1a pkt 2 i art. 2 ust. 1 pkt 3 u.p.o.l., mieszcząc się jedynie w definicji tymczasowego obiektu budowlanego. Tym samym nie stanowi przedmiotu opodatkowania podatkiem od nieruchomości.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Anna Dumas, Sędzia NSA Tomasz Zborzyński, Sędzia WSA del. Sławomir Presnarowicz (sprawozdawca), Protokolant Tomasz Jankowski, po rozpoznaniu w dniu 22 grudnia 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej B. A. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 1 czerwca 2011 r. sygn. akt I SA/Łd 509/11 w sprawie ze skargi B. A. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. z dnia 1 marca 2011 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie ustalenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za 2009 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od B. A. na rzecz Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę B. A. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. z dnia 01 marca 2011 r. w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie ustalenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości na 2009 r.
Stan sprawy Sąd przedstawił następująco:
Decyzją z dnia 28 grudnia 2010 r. Burmistrz Miasta T. umorzył postępowanie w sprawie ustalenia B. A. wysokości zobowiązania w podatku od nieruchomości za 2009 r. ze względu na jego bezprzedmiotowość. Uzasadniając rozstrzygnięcie wskazał, że w toku prowadzonego postępowania organ ustalił bowiem, iż wspomniany podatek miałby dotyczyć nieruchomości położonej w T. przy Al. [...], bazar "W.-B.", stanowisko handlowe [...]. Dnia 21 czerwca 2010 roku B. A. złożyła informację w sprawie podatku od nieruchomości na 2009 rok, deklarując do opodatkowania budowlę o wartości 5.000 zł. Organ uznał, iż opisany powyżej pawilon handlowy jest przenośnym pawilonem handlowym, usytuowanym pod istniejącymi wiatami, na poduszkach betonowych na istniejącym podłożu betonowym pokrytym asfaltem. Co za tym idzie - jest to obiekt budowlany nie złączony trwale z gruntem i jako tymczasowy obiekt budowlany nie podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości i w związku z tym postępowanie należało umorzyć z uwagi na brak przedmiotu opodatkowania.