Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 15 marca 2011 r., sygn. II FSK 1978/09

Środek egzekucyjny nie staje się bezskuteczny, gdy na rachunku bankowym podatnika nie ma pieniędzy.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Zbigniew Kmieciak, Sędzia NSA Antoni Hanusz, Sędzia NSA Jan Rudowski (sprawozdawca), , Protokolant Janusz Bielski, po rozpoznaniu w dniu 15 marca 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 sierpnia 2009 r. sygn. akt III SA/Wa 481/09 w sprawie ze skargi A. J. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 14 stycznia 2009 r. nr [...] w przedmiocie umorzenie postępowania egzekucyjnego 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od A. J. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w W. kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 7 sierpnia 2009 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę A.J. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 14 stycznia 2009 r. w przedmiocie odmowy umorzenia podstępowania egzekucyjnego.

Przebieg postępowania przed organami egzekucyjnymi. Pismem z 16 stycznia 2008 r. skarżący zwrócił się o umorzenie postępowania egzekucyjnego wskazując, że jego zobowiązanie podatkowe, w podatku VAT za okres rozliczeniowy od grudnia 2001 r. do listopada 2002 r., uległo przedawnieniu. Zdaniem podatnika w toku postępowania egzekucyjnego, wszczętego wobec niego decyzją Naczelnika Urzędu Skarbowego W. z 31 maja 2007 r., dokonano nieskutecznego zajęcia rachunku bankowego będące jedynym środkiem egzekucyjnym zastosowanym w sprawie. A. J. wyjaśnił, że nie posiadał rachunku w banku, do którego skierowano zawiadomienie o zajęciu.

Postanowieniem z 4 kwietnia 2008 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego W. odmawiając umorzenia postępowanie egzekucyjnego stwierdził, że w sprawie dokonano skutecznego zajęcia rachunku bankowego na podstawie zawiadomienia z 21 czerwca 2007 r. Zostało ono doręczone zobowiązanemu i bankowi odpowiednio w dniach 10 lipca 2007 r. i 27 czerwca 2007 r. Bank przyjął zajęcie do realizacji jednocześnie informując organ egzekucyjny o braku środków na rachunku. W ocenie organu doszło do przerwania biegu terminu przedawnienia, bowiem do uznania zajęcia rachunku za skuteczne nie jest konieczne posiadanie na nim środków.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00