Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 7 grudnia 2011 r., sygn. I FSK 468/11

Jeżeli podatnik nie jest świadomy lub nie mógł wiedzieć o oszukańczych zamiarach innego podmiotu uczestniczącego na innym etapie łańcucha transakcji, powinno mu przysługiwać prawo do odliczenia podatku VAT.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (spr.), Sędzia NSA Grażyna Jarmasz, Sędzia WSA (del.) Danuta Oleś, Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 7 grudnia 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej "B." A. K. i Wspólnicy Sp. j. w O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 4 listopada 2010 r. sygn. akt I SA/Ol 107/10 w sprawie ze skargi "B." A. K. i Wspólnicy Sp. j. w O. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w O. z dnia 15 grudnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania w podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od "B." A. K. i Wspólnicy Sp. j. w O. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w O. kwotę 7.200 (słownie: siedem tysięcy dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z 4 listopada 2010 r., sygn. akt I SA/Ol 107/10, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie oddalił skargę "B." A. K. i Wspólnicy Sp. j. w O. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w O. z 15 grudnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania w podatku od towarów i usług.

2. W uzasadnieniu tego wyroku Sąd pierwszej instancji przedstawiając stan faktyczny sprawy podał, że zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Skarbowej w O. utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w O. z 17 września 2009 r., którą określono spółce wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za miesiące od maja 2006 r. do grudnia 2007 r. W toku kontroli przeprowadzonej u podatnika organy ustaliły, że faktury, mające rzekomo dokumentować sprzedaż oleju napędowego, wystawione na rzecz tego podatnika przez: "N." sp. z o.o. w G., "O." sp. z o.o. w G., "A." sp. z o.o. w G. oraz "E" sp. z o.o. w L. (łącznie 154 faktury), nie potwierdzały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych. Organy ustaliły bowiem, że w latach 2006-2007 ww. podmioty nie prowadziły działalności gospodarczej, były to podmioty fikcyjne, stworzone na potrzeby działalności przestępczej, mającej na celu wprowadzenie do obrotu paliwa niewiadomego pochodzenia. Wobec powyższego organy, powołując się na treść art. 88 ust. 3a pkt 1 lit. a i ust. 3 a pkt 4 lit. a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm., dalej u.p.t.u.), opierając się na materiale dowodowym zebranym w niniejszej sprawie, jak również materiale włączonym do akt tej sprawy z innych postępowań podatkowych oraz organów ścigania, uznały, że podatnik nie miał prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wykazany w ww. fakturach.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00