Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 25 stycznia 2011 r., sygn. I FSK 1193/09

Rozliczenia za dostarczane media do poszczególnych lokali (rozliczane według rzeczywistych kosztów) nie mają charakteru "rozliczeń wewnątrz Wspólnoty" i nie mogą być traktowane, jako czynność na rzecz samych siebie, niepodlegająca regulacjom ustawy o podatku od towarów i usług (art. 5 ust. 1).

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Barbara Wasilewska (sprawozdawca), Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia WSA del. Maciej Jaśniewicz, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 25 stycznia 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 26 stycznia 2009 r. sygn. akt III SA/Gl 1369/08 w sprawie ze skargi Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w K. w likwidacji na interpretację Ministra Finansów z dnia 31 marca 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług (interpretacja prawa podatkowego) 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Ministra Finansów na rzecz Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w K. w likwidacji kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

Wyrokiem z 26 stycznia 2009 r., sygn. III SA/Gl 1369/08, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach na podstawie art. 146 § 1 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. nr 153, poz. 1270 ze zm.) - zwanej dalej "p.p.s.a." uchylił zaskarżoną przez K. w K. w likwidacji interpretację indywidualną Ministra Finansów z 31 marca 2008 r. w przedmiocie opodatkowania podatkiem od towarów i usług dostawy mediów dokonywanej przez skarżący zakład na rzecz najemców lokali.

W uzasadnieniu do tego wyroku Sąd w pierwszej kolejności przedstawił stan faktyczny zawarty we wniosku o udzielenie interpretacji indywidualnej. W tych ramach skarżący zakład wyjaśnił, że reprezentuje gminę, która jest właścicielem mieszkań we wspólnocie mieszkaniowej. Gmina zawarła z najemcami umowy najmu lokali w trybie ustawy 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego (t.j. z 2005 r., Nr 31, poz. 266) - zwanej dalej "ustawa o ochronie praw lokatorów". Na podstawie umów najemcy mają uiszczać na rzecz wynajmującego umówiony czynsz oraz zgodnie z art. 9 ust. 5 ustawy o ochronie praw lokatorów opłaty niezależne od wynajmującego (głównie opłaty za media). Względem wspólnoty skarżący zakład w imieniu gminy uiszcza należności z tytułu zaliczek na poczet kosztów zarządu nieruchomością. Koszty te można podzielić na związane z częścią wspólną nieruchomości oraz z utrzymaniem lokali członków wspólnoty (w tym Gminy). W kwocie zaliczki ujęta jest również kwota brutto z tytułu dostawy mediów do budynku. Umowę o dostawę mediów zawiera wspólnota i na jej rzecz dostawca wystawia fakturę VAT. Wspólnota nie jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, a więc nie wystawia na rzecz swoich członków (w tym skarżącego zakładu, który jest podatnikiem podatku od towarów i usług) faktury VAT, tylko obciąża swoich członków całą kwotą brutto za dostarczone media. Następnie skarżący zakład obciąża najemców lokali kosztami dostarczonych mediów (kwotą brutto) w celu odzyskania poniesionych kosztów. Wątpliwości skarżącego zakładu dotyczą tego, czy rozliczając koszty dostawy mediów, dokonuje na rzecz najemców odsprzedaży, a więc czy ma obowiązek naliczenia przy tej czynności podatku od towarów i usług.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00